Бакалов можел само да гадае какво пише в папката, обаче смята, че след преименуването на службата по нея е работено, цитира го "Фокус".

По темата "Буда" смятаме, че всички твърдения и документи трябва да бъдат проверени и най-естественото място за това е Народното събрание, заяви междувеменно зам.-председателят на ДПС Христо Бисеров след заседание на партията, предаде БГНЕС.
"Въпросите са много, не само дали днешният премиер е сътрудничил на специалните служби или е отказал да сътрудничи. Ако е отказал да сътрудничи на специалните служби - защо е отказал? Защото е предпочел да бъде на другата страна и да бъде лоялен към партньорите си в сенчестия бизнес или по друга причина?", попита Бисеров.
По думите му идеята за създаване на парламентарна анкетна комисия на паритетен принцип може би е най-добра.
Анкетна комисия поискаха вчера и от левицата.

Бисеров пресметна, че папката "Буда" с два документа се оказва малка в сравнение с това, което излиза в публичното пространство.
"Може би документите не са два, а са три. Ако е вярно, че освен дело за наблюдение върху Бойко Борисов е имало и дело за наблюдение върху "ИПОН" (неговата охранителна фирма - б.р.), нещата стават още по-сериозни. Редки са случаите, когато се разработва цяла структура. Празната папка служи за нещо друго, служи, за да оправдае контакти, които не се отразяват, но ако бъдат засечени от едната или от другата страна, папката е оправдание на оперативния работник защо има общ бизнес с представители на сенчестия бизнес", коментира още той.

Правенето на празни папки беше схема за това хората от службите да работят с хората от подземния свят по друг начин, добави депутатът.

В края на месеца имаме основание да считаме, че ще има вот на недоверие, освен ако няма събитие, което да ни принуди да бъдем по-агресивни в опозиционния смисъл на думата, заяви Бисеров. По думите му "не е изключено да са повече от един вот на недоверие".
Дори вотът да е за безработицата и бедността - той пак ще е насочен срещу премиера, коментира той.
Според него вот на недоверие за социалната и икономическата сфера, особено в края на зимата, идва по естествен начин.

"Контрапродуктивно е да се размахват такива документи на публичен показ. От това, което се вижда аз не мога да направя извод за укоримост в действията на премиера в периода, в който се отнасят", коментира бившият директор на Националната разузнавателна служба генерал Кирчо Киров пред БНР.

Той подчерта, че темата с досиетата в България е много болезнена.
„Начинът по който е поднесена тази тема и във вида, в който е поднесен е некоректен. Както по отношение на премиера, така и по отношение на българското общество”, каза Киров. Според него това компрометира като цяло една от съществените черти в дейността на службите, а именно придобиване на информационни източници.
По думите му това влияе върху международния престиж на страната, върху авторитета на премиера и правителството.