Газпром, италианската компания Едисон (Edison) и гръцката ДЕПА (DEPA) подписаха вчера меморандум за доставка на газ от Русия по дъното на Черно море през трети страни за Гърция и от Гърция за Италия.

Страните, подписали меморандума, възнамеряват да използват в максимално възможен обем резултатите от работата, извършена от Едисон и ДЕПА по проекта ИТГИ Посейдон (ITGI Poseidon - интерконекторна връзка Турция-Гърция-Италия "Посейдон"), който е съвместен между Едисон и ДЕПА.

В условията на конфликт с Турция единственият начин Газпром да доставя газ в Гърция става съживяването на "Южен поток", към който сега активно се стремят редица страни от ЕС, пише изданието, цитирано от БТА.

Според анализатори с помощта на проекта Газпром ще може да осигури газ в южните части на Балканите, като частично се откаже от транзита през Украйна. Руската компания признава обаче, че е готова да изпълни проекта, само ако има съгласието на Европейската комисия, отбелязва "Комерсант".

В меморандума се посочва, че страните планират да си сътрудничат по проекта за съединителен газопровод между Гърция и Италия (ITGI Poseidon), с който от 2003 година съвместно се занимават Единос и ДЕПА.

Предполага се, че тръбата с капацитет 8 милиарда кубични метра годишно и с дължина 807 километра (включително 217 км подводна част) ще минава от Комотини в Северна Гърция до Пулия в Италия по дъното на Йонийско море. При това в Комотини ИТГИ може да се включи към съществуващия газопровод Гърция-Турция.

В резултат на това може да бъде създадена единна система за доставки на газ в Южна Европа от каспийския регион, уточнява "Комерсант".

Изданието посочва, че според първоначалната си конфигурация ИТГИ отговаря и на газовия проект "Турски поток". На фона обаче на неотслабващите търкания в отношенията с Турция строителството на тази тръба сега изглежда малко вероятно, се допълва в публикацията.

По думите на източник на "Комерсант" сега ЕК разглежда вариант за прокарване на газопровод от Русия по дъното на Черно море до България през икономическата зона на Румъния.

Изданието припомня, че през декември миналата година Едисон и ДЕПА са приели инвестиционно решение за строителството на газопровода ИБГ (IBG) между България и Гърция с мощност 5 милиарда кубични метра.

Строителството на този интерконектор  ще започне през октомври 2016 г. и се очаква да завърши в средата на 2018 г., когато да започне търговската му експлоатация, каза неотдавна енергийният министър Теменужка Петкова.

В условията на конфликт с Турция възраждането на "Южен поток" е единствената възможност Газпром да използва вече направените инвестиции за разширяване на руската газопроводна система.

По наша оценка по ИТГИ Посейдон Газпром може да доставя на италианския пазар 4-5 милиарда кубични метра газ, което съответства на мощността на ИБГ, казва Мария Белова от консултантската компания Вигон (VYGON Consulting).

На Газпром ще му трябва поне още един нов газопроводен проект, за да покрие нуждите на Сърбия и Унгария: такива проекти могат да станат Ийстринг (Eastring) (с планиран маршрут от Словакия през Унгария, Румъния и България) и Тесла (Tesla) (паралелен маршрут от Австрия през Унгария, Сърбия и Македония), посочва "Комерсант".

Пред електронното издание "РБК Дейли" директорът на Ийст Юръпиън газ аналисис (East European Gas Analysis) Михаил Корчемкин коментира, че под трети страни, които се споменават в меморандума, може да се подразбира България. Той отбелязва, че иначе не може да се стигне до Гърция, като се имат предвид влошените отношения между Русия и Турция. Корчемкин изразява съмнения, че проектът ще бъде изпълнен.

Анализаторът от Ю Би Ес (UBS) Максим Мошков коментира, че меморандумът на Газпром с Едисон и ДЕПА прилича на опит да се съживи едно от разклоненията на "Южен поток", а то трябва да мине през България до Гърция и Италия.
Одобрение от ЕС все още няма, а без него не е възможно изпълнението на този проект, отбелязва той.

Източник от Газпром посочи пред "РБК дейли", че проектът е предварителен, няма нито технико-икономическа обосновка, нито цена.

Не знаем как ще мине Черно море, това е възможно само през икономическите води на Турция, а сега отношенията с нея са сложни, казва събеседникът на "РБК дейли".

Като алтернатива се водят преговори с България и Румъния, твърди той.

През януари в България неофициално бе съобщено за "рестарт на "Южен поток" и за водени преговори по темата.

Кремъл тогава отговори, че "в момента такъв проект не съществува".

Премиерът Бойко Борисов определи съобщението за такъв "рестарт" като активно мероприятие и уточни, че ”единственото, което сме казвали, е, че искаме газовият разпределител във Варна да поема от 4-5 места газ – Азербайджан, Туркменистан, LPG терминала в Гърция, живот и здраве".