Това обясни министърът на туризма Николина Ангелкова по телевизия Bulgaria ON AIR. Тя подчерта, че първоначалната схема, предоставена от наемателя, ще бъде отменена.

Необходимо е да се извърши ново заснемане на терена, за да бъде променена кадастралната карта.

Преди дни жители на Лозенец излязоха на протест като настояха да не бъде допуснато строителство на заведение върху скала, която по думите им е емблематично място в курортното селище.

Нашата политика е незаконните обекти да бъдат премахнати. Има правила и те трябва да се спазват, коментира още Ангелкова и съобщи, че на морски плаж „Слънчев бряг-север“ са премахнати 1 500 кв. м незаконни преместваеми обекти.

Съвместно с община Несебър се предприемат действия за промяната на цялостния облик на Слънчев бряг. „Кметът ме информира, че на територията на курорта са издадени 190 заповеди за премахване на незаконни обекти, като 180 незаконни обекта вече са премахнати“, съобщи Ангелкова.

Съвместните действия по премахването на незаконни обекти ще продължат от 1 октомври.

По повод темата за къмпингуването министърът на туризма информира, че предстои работната група, която бе създадена, да рестартира своята дейност. По този начин ще се препотвърди взетото решение при предишното обсъждане по отношение на това, какво трябва да бъде възприемано като къмпингуване, къде може да се осъществява то и др.

Във връзка с контрола в тази сфера Николина Ангелкова акцентира, че първо трябва да има ясни правила, а след това ще се извършват и съответните проверки.

„Задължително е да бъде улеснен режимът за изграждане на къмпинги“, подчерта Ангелкова и уточни, че ще бъдат направени промени в Закона за устройството на територията.

Стана ясно още, че през периода януари-април 2017 г. общият брой посещения на чуждестранни туристи в България е 1 575 635, като ръстът спрямо същия период на 2016 т. е 16,7%.

Само през месец април в страната се отчитат 496 171 посещения на чуждестранни туристи. Увеличението спрямо април 2016 г. е над 10%.

По думите на министър Ангелкова, основен приоритет в работата й е развитието на планинския туризъм. Тя коментира още, че за министерството това е приоритетна тема, по която се работи целогодишно.

Необходимо е да се намери балансът между околната среда и развитието на туризма, защото те са взаимосвързани. Все още достъпът до планините е изключително труден. Най-вече поради липса на лифтове и влекове, които са едни от най-зелените видове транспорт, уточни Николина Ангелкова.