Преди дни Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) обяви две дати за ефективни протести - 23 и 24 септември. Основните искания са повишаване на месечното възнаграждение на служителите с 25%, премахване на забраната полицаите да получават и странични доходи, законови промени за физическата неприкосновеност на униформените и ограничаване на извънредния труд.

Днес, в специално обръщение към подчинените си, публикувано на сайта на МВР, министърът заявява, че се отнася с уважение към правото на протестни действия на полицаите и го оценява като израз на гражданска зрялост. Той обаче добавя, че служителите и обществото могат да оценят безпристрастно професионалното и финансово състояние на ведомството във времена на тежка икономическа криза.
"Протестните действия влияят негативно върху общественото настроение и върху авторитета на МВР-служителите. Най-добрата форма за решаване на спорове е диалог във формата на социално партньорство и обективно отчитане на съпътстващите фактори", се казва още в обръщението на Цветанов.

Той изтъква, че през последната година порционът на служителите в МВР е увеличен със 100%. Увеличена е и добавката за работа в МВР с 5%, с което се е увеличило основното възнаграждение на служителите, работещи по трудово правоотношение. За реализирането на тази политика чрез намиране на вътрешни резерви са осигурени 25 млн. лева.

Цветанов отговаря и на искането на синдикатите за гарантиране на физическата неприкосновеност на полицаите и въвеждането на санкции заради зачестило насилие над тях.
"Бих желал да напомня, че понятието „физическа неприкосновеност” на полицейските служители е установен юридически стандарт и не може да намери израз в очертаване на периметър около полицейския служител, който да не бъде прекрачван. Формулирането на подобна неприкосновена зона не само не би подобрило юридическата защита на служителя, а и би внесло непоправимо объркване в правната практика, което е абсолютно ненужно", заявява министърът.

Според него изключителни затруднения би предизвикало и реализирането на идеята да се разреши извършването на трудови дейности извън служебното правоотношение. "Това е няколкомесечен експеримент, направен преди 17 години, и приключил с незавидни резултати", посочва Цветанов.

Междувременно от Министерството на финансите обявиха, че са изпратили още в първата седмица на септември писма до силовите министерства и ДАНС във връзка с повишение на заплатите в системата на сигурността. Оттогава до днес работни групи се срещат и дискутират предложенията, направени от министър Симеон Дянков. Вчера във ведомството за разговор е била работна група от Министерството на отбраната. Разговорите ще продължат до намиране на общо решение, заяви пред “Фокус” Бетина Жотева, която ръководи Дирекция „Връзки с обществеността и протокол”.

Неотдавна Дянков заяви, че е готов да обсъжда вдигане на заплатите в силовия сектор, но най-много с 12% и само срещу премахване на "социалните привилегии" на служителите. Това предизвика гнева на синдиката от МВР, откъдето обявиха, че на вицепремиера му липсват "базисни знания за разграничаване на понятията "привилегии", "преференции" и "компенсации".

Mediapool съобщи, че разполага с писмото на Дянков, в което се предлага заплатите в МО могат да се вдигнат с 5.8%, ако военнослужещите се откажат от 20-те заплати, които им се изплащат при пенсиониране и от по-дългите отпуски. При същите условия заплатите в МВР и ДАНС могат да бъдат вдигнати съответно с 11.7% и 12%. В ДАНС заплатите, които се получават при излизане в пенсия, са 15.