Това реши парламентът, който прие окончателно промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.

Промяната се налага заради решение на Конституционния съд, който на 4 февруари обяви като противоконституционно единното платежно нареждане.

Единната сметка бе въведена с промени в ДОПК в края на 2012 г. Тогава бяха премахнати отделните сметки за плащане на данъци и на осигуровки и бе въведен принципът всяка новопостъпила сума да покрива най-старото задължение.

Досега задълженията се погасяваха според датата на възникването им, което пък означаваше, че можеха да отидат за данъци, вместо за здраве, например, и така платецът да загуби здравноосигурителни права.

Промяната бе внесена от председателя на бюджетната комисия Йордан Цонев (ДПС). С нея публичните задължения, установявани от Националната агенция за приходите, до започване на принудителното им събиране, длъжникът заявява по ред и начин, определени със заповед на министъра на финансите, вида на задълженията, които иска да погаси - данъците, социалните, здравните осигуровки и вноските за втора пенсия.

В тези случаи с постъпила сума се погасява задължението от съответния вид, срокът за внасяне на което изтича най-рано към датата на плащането, освен ако в закон не е предвидено друго.

Ако срокът за внасяне на две или повече публични задължения от един и същ вид изтича на една и съща дата, те се погасяват съразмерно, решиха депутатите.