Най-голямото повишение е за бъдещите медици. Те ще плащат 1000 лв. годишно, докато в момента сумата е 925 лв., съобщи "Сега".

Кандидатите за математика, технически и природни науки ще внасят в касата на СУ 810 лв., което е с 60 лв. повече спрямо настоящата годишна такса.
Обучението на бакалаври по хуманитарните, социалните или стопанските науки поскъпва с 40 лв. и ще достигне 540 лв. за година.
Първокурсниците по педагогика и икономика ще са най-слабо засегнати - таксите за тези програми се увеличават с 20 лв. и стават 360 лв.

Миналата година СУ остави без промяна сумите за обучение, но сега по-високите такси бяха мотивирани с ниската бюджетна издръжка. СУ никога не е срещал помощ от държавата и затова таксите трябва да се увеличат, обясни ректорът проф. Иван Илчев.

Студентите в Академическия съвет обаче гласуваха против и заплашиха с протести. Според бъдещите висшисти повишение на таксите няма да помогне за повишаване на качеството на предлаганото обучение.
„На заседанието всички студенти изразихме позициите си против увеличение на таксите, някои от преподавателите също бяха против, но въпреки това 22 члена на Академичния съвет взеха решение за вдигане на таксите”, каза Ивайло Динев, председател на Факултативния студентски съвет на Историческия факултет в Софийски университет „Св. Климент Охридски” пред "Фокус".

Според Динев обаче "въпросът е морален, тъй като вместо да се взимат средства от студентите, за да се издържа университетът, по-правилно е да се търсят други начини за финансиране”. Той подчерта, че не се знае дали увеличението на таксите с 8% ще бъде толкова полезно за университета, тъй като с него приходът от такси ще достигне едва 300 хил. лв. на година.