Софийският градски съд спря вписването на решенията на Общото събрание на "Общинска банка" от 11 ноември, съобщиха за БТА от съда.

Решението не е неочаквано за нас, каза единият от представителите в Общото събрание - Орлин Алексиев. Не сме очаквали акционерите, които бяха без право на глас, да не потърсят всички законови начини за спиране на решението, добави той.

Съвсем нормално е да се очаква от отсрещната страна, че ще използва всички законови възможности, но ние сме действали съобразно закона и възможностите, които имаме, каза кметът на София Йорданка Фандъкова. Смятам, че с действията си защитаваме интересите на града и обществения интерес, допълни тя.

От СГС съобщиха, че има наложени мерки за спиране на вписването в Търговския регистър на взетите решения от Общото събрание на "Общинска банка" на 11 ноември. Решенията са по жалби срещу взетите решения на Общото събрание от страна на "Интеркомерс груп плюс" ЕООД и "Търговска асоциация" ЕООД, контролитарани от Христо Ковачки, които имат акции в банката.
Жалбите са подадени на 14 и 15 ноември, като искането по тях е уважено без право на обжалване.

На 10 ноември БНБ лиши от право на глас за шест месеца петима от акционерите в "Общинска банка" - двете дружества - жалбоподатели и ЗАД "ОЗК-Застраховане", "Мина Станянци" ЕАД и "Атоменергоремонт" АД.
БНБ за първи път в най-новата история прибягва до това свое правомощие, дадено й от закона.
Мярката целеше да се промени устава на банката, тъй като преди няколко години бе допуснато решенията да се взимат само с мнозинство от две трети, а не от три четвърти от акциите.
Фирмите на Ковачки имат малко над 25%, но на практика успяват с помощта на устава да блокират всяко по-важно решение на банката.

В мотивите на управлението се посочваше, че към настоящия момент има редица обстоятелства, които възпрепятстват Столичната община като основен акционер в "Общинска банка" да упражнява предоставяното й акционерно право.
Решението на "Банков надзор" можеше да се обжалва в 14-дневен срок пред ВАС.

Искане за спиране на изпълнението на решението пред ВАС е подадено от друго от петте дружества - ЗАД "ОЗК-Застраховане". Вчера състав на ВАС е оставил без разглеждане искането на дружеството, а определението може да се обжалва пред петчленен състав на съда в 7-дневен срок. В мотивите си тричленният състав на ВАС е посочил, че законовата разпоредба сочи, че съдът не може да спира изпълнението на акта на "Банков надзор" до окончателното произнасяне по жалбата.

Общото събрание на банката на 11 ноември избра двама нови членове на Надзорния съвет - Петя Димитрова и Стефан Ненов на мястото на освободените Никифор Вангелов и Димитър Колев. Това стана само с гласовете на общината и на общинските дружества, тъй като те на практика представляваха много по-вече от изисквания за вземането на решения минимум от 2/3 от гласовете.

Другото решение на Общото събрание е промяна в устава на банката, с която отпадна изискването всички решения на общото събрание да се вземат с квалифицирано мнозинство от 2/3. Столичната община притежава 67,51 процента от капитала на "Общинска банка", 18 други общини притежават общо 2,22 процента, а общински фирми на Столичната община и търговски дружества - 30,27 на сто.
ИЗБРАНО