В съобщение на либийската армия се казва, че скоро се очаква атака на силите на Кадафи срещу град Бенгази - крепостта на бунта срещу либийския лидер. Предстоящата акция бе определена като "хуманитарна операция" от либийската армия, съобщи БТА.
"Въоръжените сили пристигат, за да гарантират сигурността ви, да премахнат сторената ви неправда, да ви защитят и да възстановят спокойствието и нормалния живот. Това е хуманитарна операция, която се води във ваш интерес и няма за цел да отмъщава на когото и да било", се казва в съобщението, цитирано от АФП и БТА.
 
Междувременно либийски военни самолети нанесоха най-малко четири удара срещу град Аджабия в източна Либия, съобщи Ройтерс, като се позова на телевизия Ал Джазира. Аджабия бе бомбардиран и вчера. Градът е крайната точка, до която са стигнали верни на режима в Триполи войски в настъплението към Бенгази.

Въоръжени отряди на либийската опозиция обаче успяха да спрат при град Брега настъплението на войските на режима на изток към Бенгази. Телевизия Ал Джазира съобщи, че начело на военните части на правителството са двама от синовете на Муамар Кадафи.
Подразделения на Преходния национален съвет под командването на генерал Абдул Фатах Юнис обаче установили контрол и над близкия до Брега град Укайла и се готвят за контранастъпление към Рас Лануф. В градовете Зуара и Зауия, които бяха завзети от танкови подразделения на режима в Триполи, действат партизански групи.

Градовете Брега, Зуара, Зауия и Адждабия, които са мишена на почти непрекъснат артилерийски обстрел и бомбардировки от въздуха, са разположени в район със стратегическо значение и за двете страни в конфликта.

По-рано пред радио "Европа 1" френският министър на външните работи Ален Жупе призна, че не е успял да убеди партньорите си да приемат френската позиция по този въпрос, съобщи АФП, цитирана от БТА. Жупе припомни, че Франция и Великобритания са подели идеята за налагане на забранена за полети зона или за насочени въздушни удари, целящи да се отслаби военния потенциал на Муамар Кадафи.
"Кадафи отбелязва точки", призна Жупе. Без да се изказва пряко за съдбата на Бенгази, френският министър призна, че международната общност не може да попречи на полковник Кадафи да си върне града.

Министрите от Г-8 се разбраха да подновят бързо дискусиите в Съвета за сигурност на ООН за резолюция, която засилва натиска върху либийския лидер, уточни Жупе, споменавайки възможността за налагане на морско ембарго.

Самият Кадафи в интервю за италианския вестник "Джорнале" заявява, че бунтовниците "губят битката" и че либийският народ стои зад него.
"За бунтовниците няма никаква надежда, тяхната кауза е загубена. Те имат две възможности - да се предадат или да бягат", изтъква либийският лидер. Той не отговаря пряко на въпроса колко време ще е необходимо на верните на режима войски да си върнат контрола над източна Либия. Според него в източните райони на Либия "терористите използват като жив щит цивилното население, в това число и жените".

В интервюто лидерът на либийската революция не изключва възможността да се съюзи с радикални ислямисти и Ал Кайда.
"Ако ни нападнат (западните страни), ще обявим джихад", зарича се Кадафи в интервюто, предаде ИТАР-ТАСС. Той предупреждава, че ако в Либия дойдат на власт екстремисти, "Средиземно море ще се превърне в море на хаоса" и към Европа ще потекат милиони имигранти от Африка.

Последна актуализация в 22.51 ч.