"Проверката, която анонсирах преди време, беше направена и се оказа, че от 14 изследвани проби на големи производители на пилешко, 8 са с наднормено съдържание (на вода и сол - бел. ред.)  – от 27 до 51%. Това е голям проблем и масова практика. Преди време искахме да изследваме месото за наличие на антибиотици, но изненадващо, беше изтекла информация и пробите бяха чисти", заяви министърът тази сутрин пред bTV.

Солеви разтвори са открити в замразени пилета за грил, бутчета, филе, бонфиле и  други продукти. Фирмите нарушители ще бъдат санкционирани първоначално с до 10 000 лева.
"А при следващо нарушение – катинар, прошка няма да има", закани се Найденов.

По-късно днес пред журналиси той съобщи, че ще се направят промени в наредбите, с които да се задължат производителите да отбелязват съдържанието на вода на етикетите. Той даде пример с употребата на палмово масло в млечните продукти. То не е забранено за употреба, но след изписване на съдържанието на етикетите, потребителите вече не предпочитали тези продукти, предаде "Фокус".
„Като направим така и с пиленцата, тези, които са инжектирани с вода, ще бъдат в ъгълчето, потребителите ще се откажат да ги купуват, и производителите ще се откажат”, каза Найденов и уточни, че Комисията за защита на потребителите ще обяви имената на въпросните фирми.

Министърът съобщи още, че с това проверките няма да спрат. Ще бъдат вземани проби и от свинското филе.

Той беше категоричен, че опасната бактерия по краставаците няма да стигне до България. Последният внос на испански краставици е бил през март.
"Направени са доста проби, лабораториите работят дори през почивните дни. Няма Ешерихия коли у нас", категоричен бе министърът, след като вчера излязоха и официалните резултати от лабораторни изследвания на други зеленчуци, които също биха могли да бъдат заразени, и те показаха, че няма такива.

"Ешерихия коли е нормален причинител, който се проявява, най-вече при лоша хигиена и най-вече в горещините. Има престрелки между Германия и Испания, но последната отрича, а и няма смъртен случай там. Германия твърди, че заразата идва от естествен оборски тор. Испания пък смята, че заразяването е станало по време на транспорта. Няма категорично доказателство по въпроса. Предстои ЕК да се произнесе", обясни още министърът.

Той изтъкна, че заразата не е във вътрешността на зеленчука, а по кората.
"Нека потребителите търсят българското. Ако не сте сигурни за произхода, най-сигурно измийте зеленчуците, а още по-добре, направо ги обелете", посъветва Найденов.

"Знаете, истерията с птичия и свинския грип, преди това беше лудата крава. Това всеки път е директен удар срещу производството. При всички смъртни случаи в Германия, само три категорично са причинени от Ешерихия коли (до момента се съобщава за 14 починали и стотици заразени - бел. ред.). Определено има психоза, но ние имаме система, която работи", заяви още земеделският министър.

Въпреки успокоенията обаче, вчера стана ясно, че част от българите са спрели да купуват краставици.

Последна актуализация в 11,00 ч.