Бизнесът настоява за по-кратък отпуск за майките
Българската стопанска камапа предлага 28 ограничителни за работещите хора мерки, сред които и намаляване годишния отпуск на майките. Синдикатите са против.
Бизнесът настоява и за намаляване на платения годишен отпуск за майките, за периода в който са в майчинство. За сметка на това обаче има идея те да получават по-високо майчинство. Един от мотивите - България е сред държавите с най-дълго майчинство, по време на което също се полага платен годишен отпуск в размер на 20 дни годишно. Така, след като жената се върне на работа, автоматично й се полагат още 40 дни.
„Това практически ограничава достъпа до пазара на труда на млади жени, които са във възраст, в която могат да придобиват умения и квалификация и могат да участват по-активно и да израстват в кариерата”, смята зам.-председателят на БСК Димитър Бранков.
КНСБ настояват за свикване на извънредно заседание на Съвета за тристранно сътрудничество и спешно обсъждане на ограничаващите мерки, които иска бизнесът.
„Ако някой иска да пише нов Кодекс на труда, иска да отмени действащия, нека в прав текст да си го каже", заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров пред БНР.