За първи път след 1995 г. избирателната активност надхвърли 57 процента, сочат неокончателните резултати. 51 процента бяха достатъчни, за да бъде признато гласуването за валидно.

Опозицията призова Берлускони да подаде оставка, мотивирайки се с това, че над 90 процента от участниците в референдума са отхвърлили предложенията на неговото правителство. Берлускони е явен привърженик на ядрената енергетика, а десноцентристките сили виждат в развиването й възможност Италия да избяга от енергийната си зависимост от чужбина.

Повечето италианци, според допитванията, обаче са против изграждането на АЕЦ в земетръсната им държава, особено след ядрената криза във Фукушима. 

Отхвърлена бе и законодателна инициатива, която касае т.нар. "законова пречка". Тя позволява на министрите да не се явяват на заседания по съдебни дела срещу тях, ако те съвпадат с техни правителствени ангажименти. Мярката цели да облагодетелства лично Берлускони, като му помогне да отлага четирите процеса, по които е обвиняем, твърдят неговите опоненти.

Референдумът в Италия идва след като Германия обяви решението си за прекратяване експлоатацията на всички атомни електроцентрали в страната до 2022 г. Така Германия стана първата голяма промишлена сила, отказала се от ядрената енергетика като реакция на ядрената катастрофа във Фукушима.

Самите японците подкрепят идеята за постепенно закриване на АЕЦ, съобщи Ройтерс. Агенцията цитира резултати от проучване на общественото мнение, публикувани в японския вестник "Асахи".  51 на сто от анкетираните смятат, че реакторите, затворени в момента за проверки, трябва да бъдат пуснати в експлоатация, а 74 на сто са гласували за закриването им.