Европейският съвет, който ще заседава утре и в петък в Брюксел, няма да одобри предложената от Европейската комисия схема за задължително разселване на мигрантите в ЕС.
Това съобщи високопоставен дипломат от Съвета на ЕС, пожелал анонимност.

По неговите думи вече е ясно, че тази идея "никога няма да получи подкрепа", предаде БТА.

Дипломатът отбеляза, че остава въпросът за подкрепа за държавите по външната граница на ЕС - финансова, логистична, с временни схеми за разселване.

Необходим е компромис, доброволното разселване не означава да не се направи нищо, посочи дипломатът.

Той отбеляза, че все повече се очертава нуждата от затягане на политиката на връщане на мигрантите към държавите на техния произход, както и за по-добро приобщаване към приемащите държави за онези, които са получили разрешение да останат в ЕС.

От своя страна, италианският премиер Матео Ренци заяви днес, че Италия може и сама да спасява мигрантите в Средиземно море, но Европа не може да си позволи да остане безучастна.

"Проблемът днес не е да се изясни как Италия може да се справи сама с кризата. Ние сме велика страна, която не допуска да изпадне в истерия само защото тази година при нас са пристигнали няколко хиляди мигранти повече от очакваното", заяви премиерът.

"Ако сме принудени да се справяме сами, ние няма да се опитаме да се измъкнем. Няма да се откажем да спасим и един човешки живот. Животът струва повече от едно социологическо проучване. Ако Европа реагира обаче, това ще е повече в полза на Европа, отколкото на Италия. Италия може да си позволи да се справя съвсем сама в Средиземно море. Европа е тази, която не може да си го позволи", каза той.

Ако солидарността и отговорността са важни, се намират и решения. Ако надделяват егоизмът и страхът, рискуваме да изгубим самата идея за Европа, отбелязва Ренци.

Италия е принудена да се справя с поредица миграционни вълни (над 60 000 души са пристигнали в страната от началото на годината), а положението се влошава допълнително от отказа на много европейски страни да поемат част от мигрантите, искащи убежище, и от решението на съседните държави да връщат мигранти.

На 14 юни Ренци вече заплаши Европа с "план Б" (без да уточни в какво се състои той), ако Италия не бъде подпомогната да се справи с притока. 

Същевременно Италия и Великобритания обмислят в дългосрочен план възможността за създаване на бежански лагери в Нигер и Тунис за прехващане на мигрантите преди те да влязат в Либия, където липсата на ефективна държавна власт благоприятства всякакъв трафик.

Унгария от своя страна обяви, че замразява едностранно ключовия европейски регламент, свързан с молбите за убежище в ЕС, позовавайки се на "защитата на националните си интереси".

"Лодката е пълна", заяви правителственият говорител Золтан Ковач в интервюта за австрийския в. "Пресе" и за унгарския сайт "Индекс", напомняйки, че Унгария се сблъсква с небивал приток на мигранти от началото на годината.

"Унгария изчерпа капацитета, с който разполага. Ситуацията изисква бързи действия и при тези обстоятелства страната трябва да действа отвъд решенията на ЕС", се казва в изявление на унгарското правителство.

Замразяване от Унгария на ключов европейски регламент относно молбите за убежище е недопустимо и ще има последици, заяви днес външният министър на Австрия Себастиан Курц пред унгарския си колега Петер Сиярто.

Австрия не може да толерира това, заяви австрийският външният министър , предупреждавайки  за отрицателните последици за Унгария от това.

АНКЕТА: Как да се разпределя имигрантският поток в ЕС?