Най-често се изнасят жилища, но има тенденция за увеличаване на продажбите на т.нар. бизнес имоти - хотели, фабрики, офис помещения, каза шефът на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев пред в. „24 часа”. През цялата 2010 г. те са продали 5700 имота.

Нараства и броят на гражданите и фирмите, които не могат да се издължават - за първите шест месеца на 2011 г. са започнати 80 000 нови дела срещу длъжници, а през цялата м.г. - 140 000. Най-много изпълнителни дела завеждат фирмите, следвани от банките.

Фалитите достигат своя пик през 2011 г., прогнозира пък "Стандарт". До Коледа скокът на банкрутиралите компании ще е с около 40% спрямо миналата година, твърди пред вестника  Георги Лилянов, шеф на "Кофас България", която се занимава с анализи за управление на риска. Причината е не само продължаващата криза, но и забавени решения на съдилищата за обявяване на несъстоятелност. Най-много закъсали има в  строителството, транспорта, търговията и селското стопанство.

Расте несигурността пред бизнеса, най-вече заради често изменящата се нормативна уредба - безкрайните допълнения и изменения, коментира по БНР зам.-председателят на БСК Камен Колев.
Те създават несигурност при планирането на бизнеса. В това число са съдебната система, бавните процедури по несъстоятелност, които блокират за дълго време активите на фалиралите предприятия. Това са тежките регулации - разрешителните за строеж стават все по-тежки, големият проблем с таксите, който притиска бизнеса- таксите за административните услуги , за смет. Проблем има и с достъпа до финансиране, в това число и с евросредствата, обясни Колев.