Както отбелязва изданието, руското синьо гориво продължава да е популярно на Стария континент, независимо от опитите на някои членове на ЕС "да намалят енергийната си зависимост" от Москва.

През миналата година експортът на руски газ в Европа е нараснал с 8,1%, достигайки рекордните 193 млрд. кубически метра.

Това е било постигнато независимо от растящата конкуренция и опасенията, предизвикани от руското доминиране на европейския пазар.

Най-голямата газова компания в света "Газпром" доставя почти 40% от синьото топливо на Европа.

През последните години руският гигант бе принуден да намали цените, за да запази пазарния си дял. Това е особено актуална тенденция на фона на стремежа на някои членове на ЕС да намалят зависимостта си от руския внос.

Така например Полша, Литва и някои други страни строят терминали за съхранение на втечнен природен газ с цел увеличаване на вноса от САЩ и Катар.

Наред с това, някои източноевропейски страни правят опити да блокират енергийните проекти на "Газпром", включително и "Северен поток - 2".

Независимо от това обаче, "Газпром" регистрира рекорден износ за Европа втора година подред.

Потреблението на руски газ компенсира намаляването на собствения добив в такива страни като Холандия.

"Тенденцията за увеличение за втора поредна година на рекордните показатели демонстрира от една страна активно растящата нужда на европийските страни от руски газ, а от друга страна доказва, че доставките са надеждни и в необходимите обеми", заяви председателят на управителния борд на "Газпром" Алексей Милер.

В опит да запази експортните си възможности, съставлаващи по-голямата част от доходите му, "Газпром" увеличава инвестициите в строителство на нови газопроводи.

Така например, компанията е похарчила 55 млрд. долара за тръбопровода "Силата на Сибир", който ще започне доставки на газ за Китай през следващата година.

Строителството на "Северен поток - 2" бе отложено заради протести в ЕС. Проектът е застрашен и от американски санкции, които могат да ограничат финансовото участие на европейски компании.

"Газпром" има и вътрешна конкуренция в лицето на фирмата "Новатек", която неотдавна пусна в експлоатация завода за втечнен природен газ "Ямал".