Това сочат резултатите от проучване, огласено на дискусия за промените в селскостопанската политика на ЕС в столицата, пише "Монитор".

Миналата година производители на храни се заканиха, че ако държавата не влезе спешно в ролята на регулатор на големите търговски вериги, ще започнат различни протести. България е единствената европейска държава, членка на ЕС, която няма адекватен закон за защита от натиска и диктата на големите търговски вериги, чието влияние все повече се разраства.
Бедният български производител спонсорира богатия чужд търговец, каза миналия януари министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов по повод големите търговски вериги.

С около 100 милиарда евро да бъде намален общият европейски бюджет в следващия програмен период от 2014 до 2020 г., стана още ясно на дискусията.
Предвижда се и с 35 милиарда евро по-малко да са парите за селското стопанство. За финансовата рамка на бюджета все още текат преговори между 27-те страни членки.

На практика средствата за селскостопанските производители в ЕС, сред които са и българските фермери, са общо 382,9 млрд. евро за целия следващ програмен период, което е с около 8% по-малко от отделяните до момента.
Родният производител трудно се справя с конкуренцията на западноевропейския си колега не само защото получава по-ниски субсидии от ЕС, а и защото работната ръка е евтина, а цените на торове, техника и материали в повечето случаи у нас са по-скъпи, отколкото в Германия например, казаха пловдивски фермери.

„И у нас да се въведе практиката от САЩ, Испания и Чехия, които заделят средства за подпомагане на застрахователната премия на земеделците”, поискаха стопани от региона. Пример на нашата страна може да е Испания чието правителство през последните години дава приоритет на застраховането на селскостопанския сектор. Испания също като България е климатично нестабилна страна, посочи Томас Гарсия Аскарате, икономически съветник в дирекция „Земеделие и развитие на селските райони” на ЕК и в момента вече има много добре развита система на застраховане.

През тази година родните фермери ще получат 1,140 млрд. лева помощи. До края на месеца ще започне изплащането на европейските субсидии за единица обработваема площ. Тези средства ще достигнат до 84 000 стопани.