Това се реши на първата по рода си национална среща между министри, археолози, бизнесмени и туроператори, предаде Дарик.

Финансовият министър Симеон Дянков поиска до месец да бъде изготвен списък с приоритетните за страната ни археологически обекти, за да могат да се предвидят пари за финансирането им.

„Аз мисля, че управлението в момента е много лошо, неефективно. Държавата се е отказала от своите обекти, предоставила ги е на общините. Те ги експлоатират по различен начин, най-често - лош", каза министърът без портфейл Божидар Димитров.

„Около 43 хил. са регистрираните паметници. Благодарение на откритията на българските археолози в последните 10 години има доста добро рекламиране на България от тяхна страна. Археологията се превърна в нещо, което привлича много туристи в страната. Мога да дам пример с Перперикон, където е нула преди 10 години, сега имаме около 2000-2500 туристи годишно", посочи археологът проф. Николай Овчаров. Той похвали финансовия министър Симеон Дянков за намеренията му да подкрепи развитието на културния туризъм у нас, допълва БГНЕС.

„Не трябва да правим самоцелна инвестиция, а просто да се обединим. Да видим кои са най-подходящите обекти, кои с най-малко средства биха могли да бъдат завършени, да бъдат ремонтирани", смята зам.-министърът по туризма Иво Маринов.

„Очаквам аз от тяхна страна да ни кажат - „това са обектите" и ние да направим нашите сметки", заяви финансовият министър. Ще има пари. Това е една от инвестициите, която след анализа, който вече сме направили, е ясно, че ще се връща многократно - не с 10, не с 20 пъти, както каза проф. Овчаров, с 200 пъти, допълни Симеон Дянков.