За целта министерството на финансите веднага отвори сметка в БНБ, на която парите да бъдат превеждани. Очаква се сумата да бъде дарена за лечение на деца.
Министър Симеон Дянков съобщи, че сумата за 2010 година би трябвало да е около 100 000 лева, получени от около 12-13 души, но парите за 2011 година още не са уточнени. Не е ясно и дали всички, взели бонуси, ще ги върнат.

Засега е известно само, че зам.-министърът на финансите Владислав Горанов вече е превел в сметката 18 480 лева, които е получил заради участието му управлението на фонда за ядрено регулиране.

Не е ясно дали заповедта на Борисов ще засегне членовете на вече бившия политически кабинет на правосъдното министерство. Той се смени, след като Маргарита Попова стана вицепрезидент. Вчера наследилата я на поста Диана Ковачева каза, че се надява те да го направят доброволно, защото няма как да ги задължи. Тя съобщи, че само за първите три месеца на 2011 г. във ведомството са били разпределени близо 38 000 лв.
Самата Попова обаче се възпротиви на заповедта на Борисов и заяви, че не би призовала хората от минестресвото, получили бонуси, да ги върнат.

Отстранената шефка на Агенцията по вписванията (към същото министерство) Виолета Николова, за която се разбра, че е взела най-много пари - 73 000 лева, пък заяви, че не ги държи в сметка и няма как да ги върне.

Друг министър, който даде точен отчет за своето ведомство, е този на образованието - Сергей Игнатов. За 2010 г. и 2011 г. са разпределени общо 41 000 лева на 61 експерти, от тях 5350 лева на четирима членове на политическия кабинет. Той увери, че парите ще бъдат върнати.

Социалният министър Тотю Младенов пък каза, че заместничката му Валентина Симеонова е получавала 3000- 3500 лв. за 2011 година от събрани глоби. Самият той не е вземал нищо, дори дарил на дом за болни деца.

Министърът на културата Вежди Рашидов каза, че, ако негови подчинени са взели пари, ще ги върнат със сигурност, но уточни, че това е най-бедното ведомство и сумите са най-много по 200 лв.

Още миналата седмица от министерството на икономиката отрекоха твърденията на БСП, че министър Трайчо Трайков е получил 37 000 лева бонуси. От ведомството уточниха, че като председател на УС на Фонд "Извеждане от екслоатация на ядрени съоръжения" и Фонд "Радиоактивни отпадъци" той е получавал възнаграждение, на което има право по закон. Сумата не беше посочена, но от ведомството уточниха, че по принцип тези възнаграждения възлизат на 770 лева за член на работната група и двойния размер за член на УС (в това число и председателят).

Вътрешният министър Цветан Цветанов беше категоричен, че в МВР не са давани никакви бонуси, а само награди за 58 000 лв.

Вчера Борисов уточни от Брюксел, където е на работни срещи, че очаква пари да върнат само министри, зам.-министри, политически и парламентарни секретари и областни управители и техните заместници, но не и "ниската" администрация. "Хората, които са работили и на практика взимат по два пъти по-високи заплати от самите министри, те нека си останат, защото действително би било елемент на популизъм да ги накараме и те да ги върнат, защото това са хора, които работят с милиарди, от тях зависи това, че над 20 пъти повече пари усвояваме от Брюксел", аргументира се премиерът.
Той обяви, че ДПС, които всъщност поискаха с писмо до него да обяви бонусите, са популисти, иначе Ахмед Доган трябва да върне своя хонорар от 1,5 млн. лева. Той е много по-голям от всички получени от сегашните управляващи бонуси, каза Борисов.