Това се казва в становище до медиите на фирма "Берета Трейдинг" - собственик на складовете край Петолъчката, в които загинаха трима работници, а девет други бяха ранени.

Предаването на боеприпасите в поделението става в присъствието на комисия от представители на военното министерство, но без представители на фирмата. В протоколите, издавани от тази комисия, никъде не е отбелязано, че е имало различни боеприпаси. При разопаковането на боеприпасите преди тяхната утилизация се оказва, че в някои от сандъците има различни, които се отличават чисто визуално от останалите и по форма и цвят, пише още в съобщението на "Берета Трейдинг". Оттам уточняват, че независимо от това, са били длъжни да  съхраняват такива боеприпаси.

Все пак те са били заделени и ръководството на фирмата е издало изрично разпореждане да не се пипат до представянето им на комисията от МО. Един от работниците обаче е допуснал чисто човешка грешка - въпреки забраната и предупрежденията на свой колега, се е опитал на собствена отговорност да утилизира боеприпас, различен от описаните в протокола, уточняват от "Берета Трейдинг".

От ръководството на "Берета Трейдинг" допълват, че са пренебрегнати най-елементарните мерки за сигурност от основния инструктаж за безопасна работа с боеприпаси и технологичната дисциплина.
"Това е предизвикало и злополуката. Фактите са подкрепени и от свидетелски показания. Обикновеното съхраняване на тези различни боеприпаси, доставени от МО, не би довело до инцидент, ако не беше допусната човешка грешка", заявяват категорично от фирмата и допълват, че за наличието на различни боеприпаси от тези, за които са сключила договор, отговорността е на Министерството на отбраната.

По същия търг за утилизация и фирма "Дунарит" получила различни боеприпаси от договорените. Там също има подобен прецедент, но без човешки жертви, се посочва в изявлението на "Берета Трейдинг".

По-късно от Министерството на отбраната съобщиха, че подпис на представител на фирма "Берета Трейдинг" ООД стои на приемно-предавателните протоколи по договора за утилизация.
Всички боеприпаси, сдадени по договора за утилизация с фирма "Берета Трейдинг", са приети от комисия, в която е участвал представителят на фирмата Васил Нинов Трифонов и неговият подпис фигурира върху приемно-предавателните протоколи. С този подпис той удостоверява, че е получил боеприпасите, които са предвидени и записани по договора, се посочва в съобщението. Отбелязва се, че МО разполага с оригинали на всички договори за утилизация, подписани с фирмата, съответните приемно-предавателни протоколи, както и техническите спецификации за начините на утилизация, които ще бъдат предоставени на разследващите органи и няма да бъдат коментирани публично в хода на досъдебното производство.

Междувременно зам.-главният прокурор и шеф на Националната следствена служба Бойко Найденов заяви пред Дарик, че разследването е установило "тотално, крещящо, гротескно" нарушаване на правилата за работа при унищожаването на боеприпаси. Той отказа да съобщи детайли от разследването, но допусна, че ще бъде потърсена отговорност както от фирмата, така и от контролните органи, които са длъжни да следят за работата й.

„Считам, че вървим в правилна посока, колегите ми докладваха преди два дни, че има интересни находки. Просто в момента искам да ги закрепим по възможно най-добрия процесуален начин. Говорят за това, че има виновни лица, без да има умисъл. Не е допустимо в мирно време цели градове в България да бъдат евакуирани, децата и жените да се чудят какво става, защо са тези взривове", добави Найденов.