Това показват данните от Европейски училищен изследователски проект за алкохол и други наркотици ESPAD 2011. Информацята представи Анина Чилева, основен изследовател за България към Национален център по обществено здраве, предаде БГНЕС.

В проучването са участвали 105 000 ученици от 9 и 10 клас, като българските участници са били 2217.

Нашата страна попада в средата на таблицата на ESPAD по степен на интоксикация - 20% от анкетираните ученици през последните 30 дни са пили, каза Чилева. Над 40% от участващите пък са дали положителен отговор на запитването дали са употребили 5 или повече питиета през последния месец.

Проучването показва, че младежите осъзнават негативните ефекти от употребата на алкохол. Според Чилева това е добра основа за създаване на политика за превенция на употребата на алкохол от малолетни.

България продължава да бъде и една от страните с високо разпространение на тютюнопушенето. В доклада на ESPAD страната ни е на 4-то място в класацията, продължи Чилева. 39% от участващите в извадката ученици са пушили. Тенденциите за употреба на цигарите в Европа имат намаление от 1999 до 2007. Българските 16-годишни момичета пушат повече от момчетата, като между 2007 и 2011 г. има малко покачване на броя им, допълни Чилева.

Момчил Василев, директор на Националния фокусен център по наркотици и наркомании, представи данните за употреба на наркотични вещества сред учениците. Той поясни, че не става въпрос за наркомани, а за младежи, които по една или друга причина са употребявали дрога.

По употреба на каквито и да е наркотични вещества положителен отговор са дали 26% или около 15 000-16 000 от анкетираните ученици от ЕС, уточни Василев.
При нас процесът е точно обратен на това, което се случва в другите страни, където тенденцията върви към намаляване на употребата, допълни той.
По думите на експерта делът на учениците, които са употребявали наркотици, се е увеличил с 12 пункта спрямо първото такова проучване от 1999 г.

Според експертите общото увеличение на броя на учениците, употребили наркотични вещества в живота си се дължи по равно на увеличението на употребата на амфетамини и канабис. 24% заявяват, че са употребявали канабис поне веднъж в живота си, през последните 30 дни – 10%. По този показател България е в челната десетка на класацията на ESPAD и попада във втората група по сериозност на засегнатите от употреба на този наркотик страни. Има стремително увеличаване на употребата на амфетамини през периода 2003-2007г., както и леко покачване за периода 2007-2011 г.

По отношение на употреба на сънотворни и успокоителни страната ни е в края на класацията с 3% от анкетираните ученици, допълни Момчил Василев.