Руското дипломатическото ведомство заяви, че Вашингтон прави това с основна цел "да разруши конструкцията на сътрудничеството" между двете страни, предадоха Ройтерс и ТАСС, цитирани от БТА.

В изявлението си говорителят на ведомството Александър Лукашевич подчертава, че американските власти са неспособни да се откажат от остарелите си фобии спрямо Русия и предупреждава, че законът ще подкопае двустранните отношения.

По думите му този закон е бил приет от двете камари на Конгреса "без обсъждане и необходимото гласуване" и той предизвиква "дълбоко съжаление" заради своя "откровен конфронтационен характер".

Русия няма да се поддаде на шантажа от страна на САЩ, няма да отстъпи от националните си интереси и няма да допусне намеса във вътрешните си работи, се казва в изявлението на говорителя.

Лукашевич обвинява САЩ, че смесват в едно конфликтите в Сирия и Украйна, за чието разгаряна самите те са спомогнали.

Освен това обвинява Вашингтон, че обещава оръжие на властите в Киев и неприкрито възнамерява "да използва неправителствени организации, за да оказва влияние върху вътрешнополитическите процеси" в Русия.

Русия ще предприеме отвени мерки, ако Вашингтон наложи нови санкции на Москва заради украинската криза, заяви руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков, цитиран от Ройтерс и Франс прес, на които се позова БТА.
"Несъмнено няма да можем да оставим това без отговор", цитира Интерфакс руския министър.

Какво предвижда законът

Законът за поддръжка на свободна Украйна през 2014 г., предвижда санкции по отношение на Русия и военна поддръжка на Украйна, предаде ТАСС, цитирана от БТА. Документът е разработен от сенатор Робърт Коркър, който е републиканец от щата Тенеси.

Проектът на закон дава правото на президента на САЩ да въвежда ограничения срещу крупни руски корпорации, като "Газпром" или "Рособоронекспорт". Документът дава също така право на Барак Обама да започне доставки на оръжия на Киев, в частност противотанкова и бронебойна техника. За осъществяване на такава дейност на правителството на САЩ се разрешава да изразходва 350 милиона долара през 2015 г.
 
Редом с това законопроектът дава на изпълнителната власт на САЩ право да закупува и транспортира извънредни запаси гориво за задоволяване на потребностите на Украйна, в това число и чрез реверсивни доставки от Европа, както и да оказва съдействие на Киев в ремонта на енергийната инфраструктура.
За това сътрудничество е позволено на САЩ да похарчат 50 милиона долара през 2015 г.
 
Москва заяви, че няма да позволи американски "диктат"

Русия няма да позволи "американски диктат" по отношение на Договора за ядрените оръжия със среден обсег между двете страни, предаде Ройтерс, като се позова на изявление на руското министерство на външните работи.

Ведомството посочи в становището си, че САЩ продължават да следват логиката на конфронтацията в своите отношения с Русия и се позова на отправените наскоро обвинения в американския Конгрес, че Москва е нарушила въпросното споразумение.