За това настояват инициативните комитети на живеещите там, предаде БГНЕС. Те искат мораториумът да действа, докато бъдат приети всички подробни устройствени планове на всички десет микрорайона, а докато това стане парламентът да сформира и анкетна комисия, която да се занимава с разследване на актове и действия, увредили територията на "Люлин", за да може незаконните постройки да бъдат премахнати.

Гражданите искат Министерски съвет да приеме разработената от Движение за инициативи и акции "Люлин – отговорност на гражданите" Стратегия за урбанизиране и развитие на "Люлин" до 2020 година "Район "Люлин" – район за столичани".

Те са изпратили своите искания в официално писмо до председателя на парламента Цецка Цачева, премиера Бойко Борисов, главния прокурор Борис Велчев, председателя на ВАС Георги Колев, столичния кмет Йорданка Фандъкова и омбудмана Константин Пенчев.

Според архитект Пламен Хетемов от инициативния комитет подробните устройствени планове, които се изработват за всеки един от десетте микрорайона на "Люлин", имат за цел да узаконят незаконното строителство на територията на Люлин. Той отбеляза, че през последните години незаконното строителство в квартала не е спряло, въпреки всички съществуващи разпоредби.

Според инициативните жители на "Люлин" има достатъчно основания да бъде прекратена процедурата за изготвяне на подробните устройствени планове на столичния жилищен район.

Жителите на "Люлин" се оплакаха още, че живеят като в гето. Пред БТА те заявиха, че транспортът в него и особено между микрорайоните е зле уреден. Освен това люлинчани негодуват, че в квартала си нямат нито една зала за културни събития. В района не живеят депутати и министри, посочват те и коментират, че това е показателно за статуса на комплекса.
"Люлин" влиза в новините само с криминални хроники, заявяват живеещите там. Те искат градинките в квартала и зоните за игра да бъдат облагородени. Бездомните кучета също са проблем за района, смятат жителите на "Люлин".