Според информацията, която е получена в министерството от Националния институт по метеорология и хидрология при БАН, възможните количества валежи на места ще надхвърлят 50 л на кв. м за предстоящите 24 часа, предаде БТА.

Тази степен на опасност означава, че са възможни щети върху стопански обекти, както и че съществува опасност за хората, посочиха от министерството. Препоръката оттам е към всички, които предприемат пътуване или друга дейност, свързана с излизане на открито, да се информират за метеорологичната обстановка.

Трета степен на опасност е обявена за областите: Благоевград, Пазарджик, Смолян, Пловдив, Ловеч, Плевен, Габрово, Велико Търново, Стара Загора, Кърджали, Хасково, Сливен, Търговище, Русе, Разград, Шумен и Силистра. С по-ниската, втора степен на опасност са категоризирани областите Видин, Монтана, Враца, София-област, София-град, Кюстендил, Перник, а без риск - Добричка, Варненска, Бургаска, Ямболска.

Обстановката в планините е лоша и неподходяща за туризъм, съобщиха от Планинска спасителна служба.

През последните 12 часа на връх Ботев са паднали общо 43 литра на кв. м, съобщи  дежурният синоптик в НИМХ на БАН Анастасия Стойчева. Това е най-голямото количество валеж, измерено в страната, допълни тя.
В района на Пазарджик за същото време са паднали 39 л/кв. м, в Плевен - 36, в Сандански - 34, на връх Мургаш - 27, в Пловдив - 25, в Хасково - 23, в Ловеч - 20 л/кв. метър.
В района на София общото количество на падналия дъжд през нощта е пет литра на квадратен метър, а на Черни връх - 16.
Най-висока е била скоростта на вятъра в района на Кърджали в ранните сутрешни часове - до 72 км/час.
В момента в Дунавската равнина духа вятър със скорост от 18 до 36 км/час.

Според синоптичната прогноза захлаждането на времето ще продължи през първите два три на следващата седмица, след което температурите ще започнат отново да се повишават.