Бебето е в изключително тежко състояние, на места се свлича цялата кожа, казаха педиатри, съобщава "24 часа", цитиран от БЛИЦ.
Новороденото е настанено в специално флуидно легло. Терапията ще продължи повече от 20 дни, защото раните трудно зарастват и са необходими много грижи, обясни завеждащият доц. Тоньо Шмилев.
Родителите сами докарали бебето в болницата. Те разказали, че го поръсили с едра сол, за да не мирише, когато порасне. Мислили, че му правят добро. Докторите предупредили, че ако продължат да прилагат подобни обичаи, детето може да загине, но те опонирали, че осоляването е традиция, която не бива да се пренебрегва.
Детенцето вече е по-добре и лекуващите се надяват в скоро време да го изведат от интензивния сектор. Това заяви специално за Дир.бг д-р Константин Зисов - заместник-директор по лечебната дейност на УМБАЛ "Свети Георги". По думите на доктора осоляването, особено на новородени, е "абсолютна глупост", тъй като солта се просмуква през кожата и води до тежки нарушения в електролитния баланс на организма на бебето, което може да доведе до летален изход.
Случаите на пострадали от сол бебета напоследък зачестили. През месец пристигало по едно дете в много тежко състояние. Три пъти повече случаи се лекували амбулаторно.
Осоляването на бебета е вредна практика, позната у нас от древността, каза проф. Любомир Странски от Клиниката по дерматология на Александровска болница. Той обясни, че процедурата е изключително опасна, особено при нежна бебешка кожа. Застрашава живота, а и има риск белезите да останат завинаги. Солта наистина убивала бактериите, но временно, а не за цял живот.
"Напоследък регистрираме и много случаи на самолечение на деца от майките, които не ги водят на лекар, а прилагат препарати и медикаменти, които дори не са за деца", каза още д-р Зисов.