Съдебен иск срещу разпространилите информацията за замърсена вода и плажове по Южното Черноморие ще внесат от Сдружението на заведенията.
Още по темата
"В момента юристите на сдружението обмислят идеята", съобщи Марин Сотиров, председател на организацията, цитиран от БНР.
Според него е недопустимо институциите, особено Министерството на туризма, да не реагират срещу негативната кампания, която отблъсква туристите.
"Някаква неправителствена организация да обяви, че специално Южното ни Черноморие, понеже за там ставаше въпрос в тези цитирани проби и изследвания, че от 11 седем плажа са замърсени и то имаше там не знам колко пъти над нормата, това е абсолютен саботаж", коментира Сотиров и продължава:
"Двете обединения най-големи в туризма, обединяващи най-големите и силни асоциации, свързани с ресторантьорския, хотелиерския, туроператорския бизнес, излязохме с позиция, че нашите юристи ще задвижат нещата, за да потърсим отговорност на тези хора".
Преди седмица "Активни потребители" обявиха, че плажове по Южното Черноморие са замърсени до 41 пъти над нормата с ешерихия коли.
Проверката им е обхванала общо 11 плажа, като превишения са били засечени за седем от ивиците.
С най-голямо замърсяване е Попският плаж в Царево, където превишението на ешерихия коли е около 40 пъти над нормата. Южният плаж на Приморско, където се влива Дяволска река пък показва 20 пъти над нормата, каза тогава Богомил Николов от "Активни потребители".
Малко по-късно от Здравното министерство обявиха, че не приемат данните от изследването за коректни.
МЗ категорично отрича публично оповестените данни, с които според министерството се манипулира общественото мнение и чрез които се дискредитира работата на държавните институции и доверието в тях, посочиха още от ведомството на проф. д-р Христо Хинков