Нови три случая на западнонилска треска установиха в България
По-голямата част от случаите са от София, но заболяването може да се срещне във всяка точка на страната до края на септември, посочи директорът на НЦЗПБ проф. Ива Христова
Нови три случая на западнонилска треска са установени у нас. От началото на годината случаите са общо шест, съобщи директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова в ефира на bTV.
Още по темата
По-голямата част от случаите са от София, но заболяването може да се срещне във всяка точка на страната, отбеляза проф. Христова.
В Европа най-силно разпространено е заболяването в Гърция и Италия.
Българин, прекарал заболяването в САЩ, сподели пред телевизията, че заболяването "не е шега работа". На хиляди километри от България, в пустошта на Орегон, Стоян Иванов обикаля от град на град, като продава учебници. След ухапване от комар обаче разбира, че е заразен със западнонилска треска.
"Симптомите бяха температура и започнах да се треса. Когато вече бях в спешното отделение, до такава степен се тресях, че когато искаха да ми вземат за втори и за трети път кръвна проба, се наложи да ме вържат с колани", разказва Иванов.
Лекарят му обяснява, че заболяването е рядко и няма лекарство срещу него, а случаите на заразени в Америка зачестяват с всяка година.
"Когато постъпих в Спешното и когато той предположи, че това е причината, реално каза: "За съжаление, четирима души починаха днес. Преди два дни ги изпратихме с хеликоптер в Калифорния", разказва още мъжът. "Не е шега работа. Мога смело да твърдя, че живея втори живот. Звъннах на най-близките ми хора, защото усещах как буквално нямам сили да се боря с това нещо", споделя още преболедувалият, който се справя със заболяването след седем дни в болницата.
"Повишена температура с несърбящ обрив. При сериозна отпадналост, силно главоболие и болки в очите трябва да се обърнем към лекар", съветва проф. Христова. Тя предупреди, че до края на септември е възможно заразяване и при съмнение е задължително да се потърси лекарска помощ.
"С промяната на климата, със затоплянето му, трябва да сме подготвени за по-голям брой тропически болести, тъй като се разширява ареалът на разпространение", обясни още проф. Ива Христова.
Преболедувалият Стоян Иванов казва, че според него няма нужда "да имаме огромен страх от този вирус, защото той се хваща изключително трудно и шансът е много малък", но съветва пътуващите на по-екзотични места да се пръскат срещу комари и по възможност да проверяват дали в страната се провежда регулярна дезинсекция.