Образователният министър ще има последната дума дали Петър Илиев законно е станал доцент
Юристът се прочу през 2021 г. като кандидат за министър на правосъдието от ИТН и скандала с плагиатство на цели абзаци от труда на колегата му доц. Наталия Киселова
Министърът на образованието е компетентен да реши дали преподавателят по право от Тракийския университет Петър Илиев законно е станал доцент - това става ясно от определение на Върховния административен съд от 2 септември.
Още по темата
Петър Илиев се прочу през 2021 г. като кандидат за министър на правосъдието от "Има такъв народ", след като партията спечели изборите. Името му бе спрягано и за вътрешен министър и премиер. Тогава Илиев беше асистент в катедрата по конституционно право на Юридическия факултет на Софийския университет.
До правителство на ИТН не се стигна, но след проверка през октомври 2021 г. Етичната комисия на университета излезе със заключение, че Илиев е плагиатствал от колегата си в катедрата доц. Наталия Киселова. Открити бяха десетки страници със съвпадения между негова книга и дисертацията на Киселова.
Илиев не дочака решението на Етичната комисия и напусна Юридическия факултет на СУ. Междувременно Тракийският университет обяви конкурс за доцент на половин щат в специалност "Публично право" към Стопанския факултет, а Илиев се оказа единствен кандидат.
Гласуването е проведено на 30 май 2023 г., като в него участват 20 членове на Факултетния съвет с право на глас. Гласуването приключва с резултат 10 гласа "за", 9 "против" и една невалидна бюлетина, а на 15 юни 2023 г. Илиев е утвърден като доцент.
В прокуратурата в Стара Загора обаче постъпват сигнали, че един глас не е стигнал на Илиев, за да стане доцент. На 28 август държавното обвинение, което прави проверка, иска Факултетният съвет да преразгледа решението си. Прокуратурата посочва, че "в случая обикновеното мнозинство е изисквало поне 11 гласа "за", докато в случая така са гласували само 10 от членовете на Факултетния съвет.
Посочва се и че в протокола липсва отбелязване дали останалите двама членове на Факултетния съвет, които имат право на глас, са гласували или не са гласували и как. В случай, че са налични две бели бюлетини е следвало да се броят и техните гласове като "въздържал се".
"В протокола е обърнато внимание за липсата на изказвания от членовете на Факултетния съвет. Не е прието направеното предложение за прегласуване на решението за избор на предложения от научното жури кандидат. Вместо това Факултетният съвет е решил да подаде доклад до ректора на Тракийския университет с резултатите от гласуването. Към решението липсват и мотиви", се казва в проверката на държавното обвинение.
В края на март тази година случаят стига до административния съд в Стара Загора, а после и до ВАС. Върховните магистрати посочват в своите мотиви от 2 септември, че "актовете на органите за управление на висшето училище, съответно на научната организация за заемане на академичните длъжности и актовете за присъждане на научни степени, могат да се оспорят по административен ред пред министъра на образованието и науката".
Причината ВАС да не се произнесе по същество, е че срокът за обжалването на решението на Факултетния съвет за избора на Илиев е изтекъл.
Върховните съдии дават указание на Окръжната прокуратура в Стара Загора да препрати административната преписка по случая там, където с нея ще се занимава Комисията за академична етика, след което ще се произнесе министърът. Така казусът с научната титла на Петър Илиев се прехвърля в Министерството на образованието.