Десислава Атанасова ще е докладчик и по питането на ПП-ДБ за изтеклия мандат на ВСС
От коалицията искат тълкуване от Конституционния съд могат ли съдебните кадровици да изберат нов главен прокурор, след като мандатът им е изтекъл
Съдия Десислава Атанасова е разпределена да гледа и внесеното тази сутрин от ПП-ДБ в Конституционния съд искане за тълкуване на текста на параграф 23 от основния закон на държавата, съгласно който действащият състав на Висшия съдебен съвет може да избира главен прокурор и председател на Върховния административен съд.
Още по темата
"Считаме, че КС трябва да тълкува, защото ВСС с изтекъл мандат, изцяло делегитимиран пред обществото, няма как да инвестира доверие за такъв важен избор за съдебната система. Още повече това е ВСС, в който в професионалната квота, избрана от самите магистрати, има петима липсващи членове. Това подрива доверието във ВСС. Това, според нас, е пречка за адекватно конституционно упражняване на неговите правомощия. Искаме Конституционният съд със свое решение ясно да каже именно това", заяви сутринта бившият министър на правосъдието Атанас Славов. Той обясни, че процедурите все още са висящи и от ПП-ДБ са подготвили и законодателни промени, които да спрат действащите процедури.
Депутатът от ПП-ДБ Васил Пандов коментира, че с искането си подпомагат колегите си от ГЕРБ-СДС, които също внесоха такова питане преди седмица. "Искаме КС да разгледа в пълнота всички аргументи от правото на Европейския съюз (ЕС) и Европейския съд за правата на човека и по-специално има много практики на Съда по правата на човека, според които органи на съдебната власт с изтекъл мандат не трябва да избират ръководни органи на съдебните системи", разясни Пандов. "Трябва да посочим още едно важно обстоятелство, а именно, че още създателите на конституционните текстове са предвидили различни мандати на тримата големи - председателите на върховните съдилища и главният прокурор и на ВСС. Тази разлика в мандатите не е случайна", обясни той и изтъкна, че тя е именно затова да не може един и същи персонален състав на ВСС да избира последователно двама ръководители на прокуратура или ВАС.
Народният представител от ПП-ДБ Лена Бориславова пък обясни, че има и друга практика на Конституционния съд след 2005 г., която казва, че, след като изтече мандатът на председателя на Върховния административен съд, той не може да продължи да изпълнява тази дейност, нито като временно изпълняващ, нито с други административни хватки. "В момента това, което се случва с функциите на Чолаков, които биват изкуствено продължени, е в нарушение на текстове на КС. Предходно решение конкретно за тримата големи казва, че те не могат да извършват и упражняват тази дейност", добави тя.
Бориславова заяви, че още днес ще внесат в парламента законодателни промени, в които ще се предвиди текст, с който се забранява тримата големи да могат изкуствено да удължават мандата си. Допълнително всеки временно изпълняващ длъжността ще бъде ограничен за срок от шест месеца да извършва тази дейност, посочи тя.
Миналата седмица номинацията на ГЕРБ в КС Десислава Атанасова беше разпределена да пише и решението на КС за ВСС, което внесоха и от партията на Борисов. Депутатите от ГЕРБ питаха дали в условията на изтекъл мандат на изборните членове на ВСС, Народното събрание със закон или с друг акт може да ограничава конституционните правомощия на Съвета.
Тогава пред журналисти депутатът от ГЕРБ Росен Желязков обясни, че са внесли едно искане за тълкуване, когато е изтекъл мандатът на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС), този орган продължава ли в пълнота да изпълнява конституционните си правомощия. Питат също допустимо ли е със закон или друг акт на парламента тези правомощия в тази хипотеза да бъдат ограничавани, както и прилага ли се параграф 23 от Конституцията, от преходните и заключителни разпоредби, който не беше обявен за противоконституционен, но препраща към разпоредби от Конституцията, които са обявени за противоконституционни.
"Искаме Конституционният съд да се произнесе не по конкретен казус, а по определени разпоредби", добави Желязков.
Бившата шефка на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова бе избрана и положи клетва като конституционен съдия в края на януари т.г. Половин година по-късно Конституционният съд се произнесе, че тя и другият избран Борислав Белазелков остават в състава на КС, но не с пълен мандат от 9 години, както бе записано в решението на парламента за избора им, а с мандат от около 6 години и 10 месеца, който ще продължи до есента на 2030 г.