Народни представители от ГЕРБ внесоха в Конституционния съд искане за тълкуване от Конституционния съд, касаещо изтеклия мандат на ВСС. Утре ще внесат и искането за тълкуване относно ограничаването на правомощията на депутатите.

Снимки ВИЖТЕ ТУК >>>

Пред журналисти депутатът от ГЕРБ Росен Желязков обясни, че са внесли едно искане за тълкуване, когато е изтекъл мандатът на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС), този орган продължава ли в пълнота да изпълнява конституционните си правомощия. Питат също допустимо ли е със закон или друг акт на парламента тези правомощия в тази хипотеза да бъдат ограничавани, както и прилага ли се параграф 23 от Конституцията, от преходните и заключителни разпоредби, който не беше обявен за противоконституционен, но препраща към разпоредби от Конституцията, които са обявени за противоконституционни. 

"Параграф 23 казва, че до избирането на съответните съвети, които бяха обявени за противоконституционни като регламентация в Конституцията, ВСС продължава да изпълнява своите правомощия, без възможността да избира "тримата големи", обясни Желязков.

Снимка: БТА

"Искаме Конституционният съд да се произнесе не по конкретен казус, а по определени разпоредби", коментира още депутатът. 

"Днес изпълняваме предизборно обещание на колегите от ПП-ДБ. Преди повече от 40 дни те обещаха да внесат такова искане. Вчера казаха, че техните експерти още го пишат - чакахме ги 40 дни. И понеже ние сме експерти, вместо за 40 дни, подготвихме искането за 4 часа. Питането ни е в името на правната сигурност и в името на върховенството на правото", каза народният представител от ГЕРБ Георги Георгиев.

КС вече веднъж се произнесе за изтеклия мандат на Инспектората на ВСС, като обяви, че той продължава да изпълнява задълженията си. 

Снимка: БТА

Утре ще бъде входирано и другото искане, свързано с ограничаване правомощията на депутатите

"Ще разговаряме с ПП-ДБ по тяхната декларация, това може да е част от коалиционно споразумение, но искаме да сме сигурни, че е конституционно съобразна. Веднъж, с Конституцията направихме фалстарт и това доведе до разочарования след 10 години разговори за съдебна реформа. Искаме ефективност, а не политиканстване", заяви Желязков.

"Когато съдът се произнесе, тогава ще бъде решено дали да подпишат документа на ПП-ДБ", обяви вчера лидерът Бойко Борисов в кулоарите на парламента. 

По-рано днес депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов коментира, че питането относно санитарния кордон "не е правен въпрос, а политически акт" и припомня, че:

"ГЕРБ не пита Конституционния съд, когато 2009 г. остави Пеевски извън комисия. Не пита и когато в 48-мия парламент блокира избора на Иван Христанов за председател на комисията по земеделеие. Не пита и когато заедно спряхме Възраждане да председателства комисията за контрол на службите (2 от тези 3 са дори правилни политически действия). Но сега, когато страната е зациклила заради влиянието на Пеевски - нямат бърза работа". 

По отношение на това дали може ВСС с изтекъл мандат да бъде ограничаван да избира главен прокурор, Божанов намира, че такова питане би засегнало "само малка част от нашия законопроект за спиране на избора на Сарафов".

"Предполагам, че ще намерят друго измъкване, когато го видят. Цялото мотаене и бездействие след изборите все по-ясно се обяснява с изчакването на избора на Сарафов, който да е бухалка и чадър още 7 години", коментира още Божанов.

Според него първата политическа сила се е отказала от първия мандат след само две проведени срещи. "Не знам дали този отказ е бил моментно решение на брифинга на ГЕРБ онзи ден или предварително обсъдена позиция. На фона на този отказ се търси обяснение защо не подкрепят санитарния кордон около Пеевски", коментира още Божанов.