Китай и Русия се противопоставят на по-нататъшното разширяване на НАТО и призовават алианса да се откаже от подходите на Студената война. Пекин "разбира и подкрепя" руските предложения за формиране на дългосрочни гаранции за сигурност в Европа. Русия и Китай оценяват военно-биологичните дейности на САЩ като заплаха за себе си. Това стана ясно след срещата на руския президент Владимир Путин и китайския му колега Си Дзинпин. Това е първото посещение на руския лидер в Китай от началото на пандемията от коронавирус и е в първия ден на Олимпийските игри в Пекин.

Също така Руската федерация и Китай са сериозно загрижени за създаването на асоциацията AUKUS от САЩ, Великобритания и Австралия. По този повод Москва и Пекин призоваха за изоставяне на манталитета на Студената война и намаляване на ролята на ядрените оръжия в политиката, а не за политизиране на произхода на коронавируса.

Руската федерация и Китай призовават Съединените щати да се откажат от плановете си за разполагане на наземни ракети със среден и по-малък обсег в Азиатско-тихоокеанския регион и Европа.

Путин отбеляза, че отношенията между Китай и Русия са придобили безпрецедентен характер.

"Що се отнася до двустранните ни отношения, те се развиват прогресивно, по пътя на приятелството, стратегическото партньорство, те придобиха наистина безпрецедентен характер", каза президентът.

Той добави, че Русия и Китай взаимно си помагат да се развиват и взаимно се подкрепят.

Отделно Путин засегна темата за търговията с петрол между Русия и Китай. "За днешната ни среща нашите петролни фирми са подготвили много добри нови решения за доставка на въглеводороди за Китайската народна република", каза той.

Освен това е готов нов договор за доставка на газ за Китай от Далечния изток на Русия за 10 милиарда кубически метра годишно.

Владимир Путин и Си Дзинпин

Снимка: БТА/AP

Пресслужбата на руския "Газпром" съобщи днес, че компанията е подписала дългосрочен договор за покупко-продажба на природен газ по маршрута на Далечния изток (газът ще идва от руския Сахалин) с China National Petroleum Corporation (CNPC).

Така общият обем на доставките на руски тръбопроводен газ за Китай ще достигне 48 милиарда кубически метра годишно.

Обсъждайки сътрудничеството между страните, Путин каза, че те работят заедно в различни икономически области, включително високите технологии и зелената програма.

Според Путин Москва и Пекин "със сигурност са постигнали" двустранна търговия от 200 милиарда долара.

По-рано руският президент уточни, че според резултатите от миналата година взаимната търговия между страните е нараснала с повече от една трета и надхвърли рекордните 140 милиарда долара.

Си Дзинпин от своя страна посочи, че Русия и Китай служат като стълб за сплотяване на света за преодоляване на кризите. Между Москва и Пекин, както той каза, "политическото и стратегическото взаимно доверие се засилва".

Според Си Дзинпин светът сега "влиза в нов период на катаклизми и промени" и обществото е изправено пред много предизвикателства.

Снимка: БТА/AP

"Със съвместни усилия нашите страни прилагат истински мултилатерализъм, поддържат истински демократичен дух и служат като надежден стълб за обединяване на света за преодоляване на кризи и поддържане на равенството", обяви лидерът на Китайската народна република.

Той добави, че Китай и Руската федерация имат свои "основни интереси" в света, които ще продължат да защитават решително".

Що се отнася до предстоящите зимни олимпийски игри, Си Дзинпин припомни, че състезанията ще започнат в деня на началото на пролетта, според китайската традиция.

Путин пожела успех на руските и китайските спортисти. Според него Игрите ще бъдат важно събитие, тъй като ще бъдат следени по целия свят.

"Сигурен съм, че нашите спортисти ще се представят достойно - и китайски, и руски. Целият свят ще следи внимателно какво се случва на спортните площадки", каза руският президент.

Путин посочи още, че Китай е свършил страхотна работа в подготовката си за състезанието.

"Сигурен съм, че нашите китайски приятели са го направили блестящо, както винаги правите, когато подготвяте такива големи събития", обобщи Путин.

След срещата Путин и Си Дзинпин подписаха съвместно изявление относно навлизането на международните отношения в нова ера и глобално устойчиво развитие. По-специално в документа се казва, че Русия и Китай ще се противопоставят на намесата на външни сили, под какъвто и да е предлог, във вътрешните работи на суверенните държави.

"Приятелството между Руската федерация и Китай няма граници, няма забранени зони в това сътрудничество", се казва в изявлението.

Владимир Путин

Снимка: БТА/AP

Какво се разбраха

Отношенията между Москва и Пекин
Новият тип руско-китайски отношения превъзхождат военно-политическите съюзи от Студената война. Приятелството между двете държави няма граници, няма забранени зони в сътрудничество, укрепването на двустранното стратегическо сътрудничество не е насочено срещу трети страни, не се влияе от нестабилната международна среда и промените в ситуацията в трети страни.

Москва отбелязва положителното значение на китайската концепция за "общност с обща съдба за човечеството", а Пекин отбелязва положителната роля на руските усилия за формиране на справедлива многополюсна система от международни отношения.

Русия и Китай възнамеряват да засилят интегрирането на плановете за развитие на Евразийския икономически съюз и инициативата "Един пояс, един път" и ще засилят сътрудничеството в рамките на многостранни механизми, включително ООН.

Москва и Пекин ще засилят сътрудничеството в разработването и производството на ваксини и лекарства срещу коронавирус. Те се противопоставят на политизирането на проблема за произхода на нова инфекция, защото той "лежи в научната равнина".

Страните възнамеряват твърдо да отстояват неприкосновеността на резултатите от Втората световна война и установения следвоенен световен ред и да се противопоставят на опитите за изкривяване и фалшифициране на неговата история.

САЩ и НАТО
Русия и Китай се противопоставят на по-нататъшното разширяване на НАТО и призовават алианса да се откаже от подходите на Студената война. Пекин "разбира и подкрепя" руските предложения за формиране на дългосрочни гаранции за сигурност в Европа.

Москва и Пекин призовават Вашингтон да се откаже от плановете си за разполагане на наземни ракети със среден и по-малък обсег в Европа и Азиатско-Тихоокеанския регион и ще засилят координацията по този въпрос.

Страните също така осъждат оттеглянето на Съединените щати от редица международни договори. "Отказът на редица важни международни споразумения в областта на контрола на въоръженията от страна на САЩ оказва изключително негативно въздействие върху международната и регионална сигурност и стабилност", смятат Путин и Си Дзипин.

Международни отношения
Москва и Пекин са дълбоко загрижени за предизвикателствата в областта на международната сигурност и са сигурни, че нито една държава не може и не трябва да гарантира своята сигурност за сметка на другите.

Те потвърждават "твърда взаимна подкрепа" по въпросите на защитата на техните основни интереси, държавния суверенитет и териториалната цялост. Москва се придържа към принципа "един Китай" и се противопоставя на независимостта на Тайван "под каквато и да е форма".

Русия и Китай възнамеряват да се противопоставят на намесата на външни сили във вътрешните работи на суверенните държави "под всякакъв предлог", да се противопоставят на така наречените цветни революции и ще засилят сътрудничеството в тази област.

Всички ядрени сили трябва "да изоставят манталитета на Студената война и игрите с нулева сума, да намалят ролята на ядрените оръжия в своите политики, да изтеглят ядрените оръжия, разположени в чужбина, да изключат неограниченото развитие на глобалната противоракетна отбрана".

Москва и Пекин се противопоставят на опитите да се превърне космическото пространство в "арена на въоръжена конфронтация" и призовават за започване на преговори възможно най-скоро за сключване на многостранен договор за предотвратяване на поставянето на оръжия в космоса. Ангажиментите на държавите да не бъдат първите, които го поставят, а трябва да допълват, но не и да заменят правно обвързващо споразумение.

Русия и Китай се застъпват за многостранна търговска система, основана на централната роля на Световната търговска организация и срещу протекционизма. Те също са против създаването на нови бариери пред международната търговия под предлог за борба с изменението на климата.

Принципи на демокрацията
Москва и Пекин са единодушни, че демокрацията не е "привилегия на отделните държави".
"Демокрацията не се гради по шаблони. В зависимост от социално-политическата структура, историята, традициите и културните характеристики на дадена държава, нейните хора имат право да избират такива форми и методи за прилагане на демокрацията, които отговарят на спецификата на дадена държава. Правото да преценява дали една държава е демократична е запазено само за нейния народ, смятат те. - Опитите на отделни държави да наложат на други държави "демократични стандарти" всъщност са пример за потъпкване на демокрацията и отстъпление от нейния дух и истински ценности".

Защитата на демокрацията и правата на човека не трябва да се използва като инструмент за натиск върху други държави и намеса във вътрешните им работи.

Всички държави трябва да следват основните принципи в областта на правата на човека, но "поради националната специфика е необходимо да се съпостави универсалността на правата на човека с реалната ситуация в конкретна държава".

Русия и Китай се застъпват за равни права да контролират интернет и считат за неприемливи всякакви опити за ограничаване на суверенното им право да регулират и гарантират сигурността на своите национални сегменти.