На Русия ще се наложи да се откаже от едностранния си мораториум върху разполагането на ракети със среден и малък обсег, тъй като той е нежизнеспособен, заяви руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от Ройтерс и БТА.

Лавров каза това в публикувано днес интервю за новинарската агенция РИА Новости.

"Оценяваме ситуацията на базата на анализа на дестабилизиращите действия на Съединените щати и НАТО в стратегическата сфера и, съответно, на еволюцията на заплахите, които те пораждат", изтъкна руският министър.

"Днес е ясно, например, че нашият мораториум върху разполагането на ракети с малък и среден обсег вече на практика е нежизнеспособен и ще трябва да се откажем от него. САЩ арогантно игнорират предупрежденията на Русия и Китай и на практика разположиха такива оръжия в различни региони на света", каза още Лавров.

САЩ се изтеглиха от Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег през 2019 година, припомня Ройтерс. Русия заяви след изтеглянето на САЩ, че няма да разполага такива ракети, ако и Вашингтон не ги разполага.

Договорът за ядрени сили със среден обсег (The Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty - INF) е подписан от президентите на САЩ Роналд Рейгън и на СССР Михаил Горбачов през 1987 г. Той забрани ракетите с обхват между 500 м - 5500 км и беляза края на епохата на Студената война. Договорът забранява както на САЩ, така и на Русия да разполагат в Европа базирани на земя ракети със среден или малък обсег.