Зеленски пристигна във Вашингтон. Вижте какво ново оръжие пращат САЩ на Киев (снимки/видео)
Някои конгресмени ще пропуснат речта на украинския президент, той може да посети и Великобритания, Франция и Германия
Президентът на Украйна Володимир Зеленски пристигна в САЩ за среща с американския си колега Джо Байдън и за да отправи обръщение към Конгреса.
Първите реплики на двамата президенти бяха:
Байдън: "САЩ подкрепят стремежа на Украйна към справедлив свят".
Зеленски: "За мен е голяма чест да бъда тук".
Вече в Овалния кабинет на Белия дом Зеленски връчи на Байдън медал от украински командир на батарея HIMARS, съобщи Ройтерс.
"Е, незаслужено е, но го оценявам", отговори Байдън.
Байдън също така каза на Зеленски, че украинският народ "вдъхновява света" и обвини Путин, че се опитва да "използва зимата като оръжие".
Президентът на САЩ обеща да продължи да подкрепя "великия народ на Украйна".
Освен разговорите с Байдън в Белия дом, украинският държавен глава планира да се срещне с председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Капитолия (посещението на Зеленски в САЩ вече бе сравнено по интерес от страна на медиите с пътуването на Пелоси до Тайван) и да говори пред Конгреса на САЩ. След разговорите с Байдън е планирана пресконференция.
Междувременно Белият дом съобщи, че САЩ са отпуснали един милиард долара военна помощ за Украйна.
По-рано беше съобщено, че Байдън ще обяви днес пакет от 1,8 млрд. долара, който ще включва системи за ПВО Patriot.
Речта на Зеленски може да не бъде чута от някои от конгресмените, които планираха да напуснат Вашингтон по-късно днес, ако успеят да постигнат споразумение за окончателно приемане на помощта на стойност 1,8 трилиона долара. Ако гласуването се състои преди речта на Зеленски, много от тях ще бързат да хванат полетите си за вкъщи, за да избегнат зимната буря, която връхлита голяма част от САЩ.
Председателят на сенатското мнозинство Дик Дърбин, който е съпредседател на сенатската група за Украйна и е номер 2 в своята група, също заяви пред Си Ен Ен, че не е сигурен дали ще може да присъства.
Междувременно лидерът на фракцията на Републиканската партия в Сената на САЩ Мич Макконъл заяви, че помощта за Украйна остава приоритет на външната политика на САЩ.
"Като помага на Украйна днес, Америка пряко демонстрира ангажимента си към най-простите принципи на териториална цялост и суверенитет", заяви Макконъл по време на реч в Сената. В речта си Макконъл нарече Зеленски "вдъхновяващ лидер".
"Причината, поради която повечето американци и от двете политически партии, както и мнозинството от двете групи в Конгреса, подкрепят продължаването на помощта за Украйна, няма нищо общо с вдъхновяващите речи или филантропията. Хората в Украйна са невинни и заслужават нашата помощ. Президентът Зеленски е вдъхновяващ лидер. Но основната причина, поради която помагаме на Украйна да победи и разгроми нашествениците, е практическа. Това са просто интересите на Съединените щати", каза той.
Мнозинството в новата Камара на представителите, която ще започне работа през следващата година, ще се държи от републиканците. В Сената, където демократите все пак ще запазят контрола си, ролята на Републиканската партия също е голяма - от нея до известна степен може да зависи съдбата на по-нататъшната американска помощ за Украйна, припомня Би Би Си.
След САЩ Зеленски "не е изключено да посети Обединеното кралство и евентуално Франция и Германия", твърди Си Би ЕС.
Според "Политико" посещението на украинския президент във Вашингтон е било шок както за високопоставени американски служители, така и за законодатели, които не са знаели за плановете на администрацията на Байдън. В продължение на седмици двете страни задкулисно са обсъждали подробности за евентуално посещение и накрая, на 11 декември, президентът на САЩ в телефонен разговор е поканил украинския си колега да посети Вашингтон, за да обсъдят предстоящите военни операции в Украйна през зимата и начините, по които американската администрация може да продължи да подкрепя Киев в борбата му срещу Русия.
И Зеленски, и Байдън искат да използват събитието, за да привлекат вниманието на новия Конгрес, в който Камарата на представителите е под контрола на републиканците. Сред тях има и доста влиятелни конгресмени, които се противопоставят на предоставянето на военна помощ на Киев. Новият бюджет на САЩ, който Конгресът трябва да одобри тази седмица, включва 44,9 млрд. долара за дейности, свързани с войната в Украйна.
При подготовката на посещението администрацията на Зеленски директно е поискала от САЩ по-модерни оръжия, които да помогнат за отразяване на руските бомбардировки и евентуално да доведат до победа във войната, пише "Политико". На първо място Киев иска тактически балистични ракети ATACMS с обсег до 300 километра, както и разузнавателни и ударни безпилотни самолети Grey Eagle и Reaper, съобщи пред репортери при условие за анонимност източник, запознат с преговорите.
Въпреки обещанията за всеобхватна подкрепа, американските официални лица се противопоставят на предоставянето на ресурси на Киев, които биха позволили на украинците да изстрелват ракети с далечен обсег по цели в Русия и да принудят Москва да се изтегли от завзетата територия и да премине към отбрана. Белият дом категорично отказва да снабди Киев с ракети ATACMS както поради високата цена, така и поради опасения, че това ще провокира Путин да използва още по-смъртоносни оръжия в Украйна.
Като част от вече обявената помощ в размер на 1,8 млрд. долара администрацията на Байдън ще достави на Украйна зенитно-ракетни системи Patriot и системи JDAM (Joint Direct Attack Munition), които превръщат неуправляемите бомби в прецизно управляеми боеприпаси. Пакетът включва и артилерийски и други боеприпаси на стойност 850 млн. долара от наличните запаси на САЩ.
Според изданието решението за доставка на Patriot е било голяма изненада и "дългоочаквана награда" за Киев, тъй като тези ЗРК ще бъдат важно допълнение към въздушната отбрана на Украйна срещу продължаващите руски ракетни атаки срещу критичната инфраструктура на страната.
Междувременно Държавният департамент на САЩ публикува списък с това, което САЩ предават на Украйна като част от новия пакет за военна помощ.
Системата за противоракетна отбрана Patriot ще включва една батарея.
Освен това списъкът съдържа:
- ракети HIMARS;
- 500 коректируеми артилерийски боеприпаса Excalibur;
- 10 120-милиметрови минохвъргачки и 10 000 мини;
- 10 82-милиметрови минохвъргачки;
- 10 60-милиметрови минохвъргачки;
- 37 бронирани автомобила Cougar;
- 120 джипа HMMWV;
- шест бронирани камиона;
- противорадарни ракети HARM;
- системи за преобразуване на високоточни авиационни боеприпаси (JDAM);
- повече от 2700 гранатомета и малки оръжия;
- Противопехотни мини Claymore;
- устройства за нощно виждане и друга оптика;
- комуникационни системи;
- лична бронирана защита;
- 45 000 152-милиметрови артилерийски снаряди;
- 20 000 122-милиметрови снаряда;
- 50 000 122-милиметрови ракети за многоцелеви ракетни установки "Град";
- 100 000 125-милиметрови танкови боеприпаси.