Заплахата от "Ислямска държава" остава въпреки разгрома й в Сирия
Мнозина празнуват превземането на последната контролирана от ИДИЛ територия в Източна Сирия - но какво следва?
Поражението на ИД в Източна Сирия ознаменува краят на самопровъзгласения й халифат, който някога се простираше от разкъсаната от война страна до съседен Иран.
Експерти обаче побързаха да посочат, че екстремистката група може да се появи отново.
"Факторите, които доведоха до възхода на "Ислямска държава", все още са налице: слабо правителство в Ирак, жестокост срещу местни общности, джихадистка идеология и правителствената корупция", казва Фирас Модад, анализатор от лондонския център за анализи "Маркит".
Той очаква групата да се появи отново през следващите пет години, ако не и по-рано.
"Само въпрос на време е да я видим отново", каза Модад пред ДПА.
Сирийските демократични сили (СДС), водената от кюрдите бунтовническа група, която е съюзник на САЩ, обяви в събота, че е установила пълен контрол над село Багуз - последния район в богатата на енергоносители Източна Сирия, която някога се намираше под контрола на "Ислямска държава".
Все още има екстремисти от "Ислямска държава" в разпръснати райони в Ирак и пустинен район в Централна Сирия.
Скоро след победата си в събота, дори СДС предупредиха, че битката не е приключила окончателно.
"Това не значи, че сме сложили край на тероризма и на Даеш", заяви Абдел Карим Юмер, шеф на отдела за външни отношения на СДС, използвайки арабското название на ИД.
"Даеш все още има спящи клетки и тяхната идеология все още е жива в районите, които те управляваха в продължение на години", предупреди той.
Рияд Кахуаджи, основател на базираната в Дубай организация Институт за военни анализи на Близкия изток и Залива, също очаква екстремистите да се прикрият и да се пръснат в спящи клетки.
"Докато конфликтът в Сирия не бъде разрешен и не бъде решен проблемът с верско-политическото разделение в Ирак, ще продължи да има благодатна почва ИД да оцелее, да действа по границата между Сирия и Ирак и може би да се завърне с пълна сила", каза той.
"Липсата на строги мерки в областта на сигурността, икономиките на черния пазар и религиозната поляризация" в Ирак и Сирия правят завръщането по-вероятно, съгласи се Арон Лунд, експерт на мозъчния тръст Фондация "Сенчъри".
През 2014 г. групата превзе големи райони в двете страни и обяви така наречения си халифат под ръководството на Абу Бакр ал Багдади, който не се знае къде се намира.
През последвалите години в редиците на групировката се вляха местни и чуждестранни бойци.
Въпреки това прегрупирането може да не е толкова лесно, колкото беше преди пет години.
"Групата ще се сблъска с някои трудности при изпълнение на тази задача, тъй като не може много да разчита на добро отношение от страна на хората, които бяха готови да я подкрепят през 2014 г., защото те видяха докъде доведе това", заяви Лунд в имейл.
Какво ще се случи след поражението на групировката в Източна Сирия зависи от няколко фактора, включително изтеглянето на САЩ от страната.
В края на 2015 г. САЩ заявиха, че изпращат 50 бойци от специалните сили в Сирия като част от усилията да подкрепят борбата срещу "Ислямска държава".
Решението беше взето една година, след като водената от САЩ коалиция започна кампания на въздушни удари срещу екстремистката група и скоро след като влиятелната сирийска кюрдска милиция и някои арабски бунтовнически групи създадоха силите на СДС, за да се борят срещу ИД.
Впоследствие броят на американските военни от сухопътните части в Сирия достигна 2000.
Но през декември президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще изтегли всички американски военни от Сирия, предизвиквайки критики от кюрдските си съюзници там. В един момент той беше заявил, че "Ислямска държава" е била "разгромена" в Сирия, но по-късно се коригира и каза: "до голяма степен разгромена".
"Един от най-важните фактори е какво ще се случи, когато САЩ се изтеглят от Сирия. Сирийските демократични сили няма да могат да оцелеят като самостоятелна организация", казва Лунд.
"Въпросът сега е какво ще се случи с техните (на СДС) райони - може би Турция ще вземе някои, може би те ще сключат сделка със (сирийския президент Башар) Асад и руснаците, за да предадат някои", добави той.
Тогава ситуацията "може много да се обърка", предупреди той. Всеки вакуум във властта ще създаде и ново пространство за прегрупиране на "Ислямска държава".
Превод БТА
На снимката: Бойци на Сирийските демократични сили след победата над "Ислямска държава"