Стрелба край президентския дворец в Чад, властите твърдят, че ситуацията е под контрол
Според местна медия има няколко убити, които са идентифицирани като членове на "Боко Харам"
Стрелба отекна тази вечер близо до сградата на президентството в столицата на Чад - Нджамена, съобщиха агенциите. Малко след това властите заявиха, че положението е под контрол.
Всички подстъпи към официалната резиденция на държавния глава са отцепени от силите за сигурност, а по улиците се виждат танкове, разказаха репортери на "Франс прес" от мястото на събитието.
Гражданите бързаха да напуснат центъра на столицата Нджамена с автомобили и мотоциклети. На няколко точки в централните части на града може да се види засилено полицейско присъствие.
Чадски правителствен говорител съобщи, че положението в президенството е напълно под контрол, предадоха Ройтерс и БТА.
"Беше незначително произшествие, всичко е спокойно", съобщи Абдераман Куламала, говорителят, във видеопослание във Фейсбук, което по думите му е заснето в президенството.
"Целият този опит за дестабилизация беше пресечен.", добави той.
В сходен дух, също във Фейсбук, се изказа и министърът на инфраструктурата Азиз Махамат Салех. "Нищо сериозно, без паника, положението е под контрол", написа той.
Към резиденцията на държавния глава бяха видени да се придвижват колони от военни машини, посочи пред Ройтерс жители на столицата.
Франс съобщи, като се позова на източник от силите за сигурност, че въоръжени лица са нападнали вътрешната част на комплекса на президентството. "Блокиран съм на "Плас дьо Насион" пред президентството и не мога да го напусна, защото чувам интезивна стрелба и военни машини, идващи от всички посоки", каза единият от жителите Абас Махамут Сейд.
Каналът Tchad One показа видеокадри във Фейсбук, които е получил от военни източници. На тях се виждат няколко тела на убити мъже, които лежат на земята с оръжия до тях. Те били идентифицирани като членове на "Боко Харам" по неофициална информация. "Други източници, близки до режима, говорят за атаката на "политическа група", добавя медията от Чад. Въпросите как тези лица са проникнали в защитения периметър около двореца, остават.
Само два дни по-рано думи на френския президент Еманюел Макрон подразниха президента на бившата френска колония и колегата му от Сенегал. На посланическата конференция на 6 януари Макрон заяви, че Африка и африканските лидери са забравили да кажат едно "благодаря" на Франция за антитерористичната й роля, която е изиграла на континента, предаде "Льо Паризиен".
На забележката на Макрон президентът на Чад Идрис Деби Итно отвърна с репликата, че френският лидер е сбъркал епохата.
На 26 декември Франция преотстъпи на Чад една от военните си бази в страната - тази във Фая, в крайната северна точка на страната, насред пустинята, съобщиха преди дни "Франс прес" и "Франс 24". В идните седмици Франция ще преотстъпи на Чад и базите в Абеше и в Н"Джамена, допълва Франс прес.
При изтеглянето на френските военни от Фая френски офицери припомниха, че оттам е била осигурявана медицинска помощ за чадското население и са били провеждани много медицински консултации. Базата във Фая е служела и за отправна точка за съвместните военни операции между френските и чадските сили в северната част на страната.
Бащата на настоящия държавен глава на Чад Махамад Идрис Деби Итно, дошъл на власт с помощта на хунтата през 2021 г., разчиташе на няколко пъти на френската военна подкрепа, за да отблъсне офанзиви на бунтовниците, първо през 2008 г., а после през 2019 г., припомня Франс прес, и вероятно това е визирал в забележката си Макрон, когато каза, че африканските лидери са забравили да благодарят на родината му.
Чад досега беше последната страна в Сахел, в която френското военно присъствие все още оставаше твърдо след изтеглянето на френските военни от Мали, Буркина Фасо и Нигер, отбелязва Франс прес. В последните 40 години Франция имаше почти непрекъснато военно присъствие в бившата си колония.
Стрелбата тази вечер отеква по-малко от две седмици след спорни избори в тази северноафриканска страна без излаз на море.
Правителството определи вота като ключова стъпка към слагането на край на управлението на военните, но той беше белязан от ниска избирателна активност и твърдения на опозицията за измами при гласуването.
Изборите се произведоха и на фона на нападения на джихадистката групировка "Боко Харам" в района на езерото Чад, прекратяването на военен договор с бившата колониална владетелка Франция и обвинения, че Чад се меси в конфликта в съседен Судан, пише БТА.
Също днес, няколко часа по-рано китайският външен министър Ван И се срещна с президента Идрис Деби Итно и други висши официални представители.
Чад е производител на петрол, но е на четвърто място отдолу нагоре в Индекса на човешкото развитие на ООН. За да затвърди хватката си върху властта, Деби направи промени в армията. На дипломатическия фронт той се ориентира към нови стратегически партньорства със страни като Русия и Унгария, а вече и с Китай, което няма как да не дразни Париж, вече изтласкан от бившите си колонии в Африка.