Втора нощ протести в Сърбия - факли и бутилки срещу полицията, тя пак отвърна със сълзотворен газ (видео)
Анализаторът Боян Чуков смята, че размириците са свързани със статута на Косово
Втора вечер на размирици пред парламента на Сърбия, вече не само в столицата. Протестите ескалираха последните дни заради начина, по който властите се опитват да се справят с пандемията от коронавирус. Президентът Александър Вучич даде заден ход от плановете си да постави отново Белград под карантина тази седмица, но това не спря хората да използват пиротехника и да хвърлят камъни, докато опитват да нахлуят в сградата на парламента.
И тази нощ демонстранти атакуваха Скупщината - недоволните хвърлиха факли по сградата.
Според Б92 начело на протеста са представители на опозиционния "Съюз за Сърбия", съобщава БНР. Цяла нощ по улиците на сръбската столица дежурят патрули.
Телевизия Ен-1 съобщава за намеса на жандармерията и пострадали сред протестиращите. Силите на реда са използвали сълзотворен газ, а част от протестиращите са ги замеряли с бутилки.
10 полицаи са пострадали при безредиците в Белград, съобщи сръбският вътрешен министър Небойша Стефанович.
Състоянието на един от служителите на реда е тежко, обясни на брифинг министърът. Той отбеляза, че полицията е успяла да установи контрол, а през нощта по улиците на сръбската столица ще има патрули.
Стефанович определи случилото се като опит за завземане на властта без волята на народа, без избори и без демократична процедура.
Опозиционният "Съюз за Сърбия" поиска "деполитизиране" на Кризисния щаб за коронавируса в страната, който според организацията е "дирижиран" от президента Александър Вучич. Съюзът настоя ръководството на полицията да освободи задържаните демонстранти и да поеме отговорност за вчерашните сблъсъци пред парламента.
Протести имаше по улиците и на другите големи сръбски градове. Според местна телевизия, по време на протест в Нови Сад, групи млади хора са счупили прозорци на административна сграда. В Ниш недоволни хвърляха камъни по сграда на полицията и изпочупиха стъклата на няколко автомобила на силите на реда.
Една различна теза
"Коронавирусът отключи общественото недоволство и послужи като повод за протестите, но не е основна причина за тях", коментира с различна теза международният анализатор и балканисти Боян Чуков пред bTV.
Победата на Вучич на изборите беше пирова след бойкота на опозицията и разхлабянето на мерките, смята Чуков. "Тук всичко опира до Косово. Злите езици твърдят, че Вучич много отдавна е предал Косово, а сега само търси как сръбското общество да го преглътне. А сърбите са много буйни по отношение на Косово и това се използва от вътрешната опозиция в битката ѝ с президента", каза Чуков, според когото планираните преговори във Вашингтон, които пропаднаха са допринесли за формирането на общественото мнение.
Путин също е разочарован от Вучич. Две седмици преди изборите трябваше да има среща с руския президент, но тя бе отложена, след като Путин разбра, че Вучич се договаря с американците зад гърба му. Не всички участници на протестите са случайни, има някои, които са поорганизирани и агресивни, отбеляза Чуков. "Ако Вучич върви по правилния път протестите ще стихнат", заяви балканистът.