С последните промени в Конституцията са отнети функциите на прокуратурата по общия надзор за законност и тя не разполага с правомощия да извърши проверка по сигнала на група народни представители за имот на ул. "Врабча" в столицата. Това съобщиха от държавното обвинение във връзка с подадения вчера от ПП-ДБ сигнал във връзка с предоставената с решение на Министерския съвет сграда за партийна централа на "ДПС-Ново начало".

От коалицията поискаха да бъде направена всеобхватна проверка и да бъде спряно встъпването в сградата на "ДПС - Ново начало", което смятат за незаконно.

От прокуратурата припомнят, че от края на 2023 г. не разполагат с правомощия, които да позволят извършване на пълна и всеобхватна проверка на всички факти и обстоятелства, свързани с процедурата и мотивите на цитираното решение на Министерския съвет.

"Съгласно последните промени в Конституцията (обнародвани в бр. 106/22.12.2023 г.), надзорът за законност като правомощие на прокуратурата обхваща единствено правилното приложение на материалния и процесуалния закон при решаване на въпросите по конкретно наказателно производство", обясняват от държавното обвинение.

От там добавят, че Законът за изменение и допълнение на Конституцията на Република България бе мотивиран с необходимостта от "фокусиране на прокуратурата само върху функциите в наказателния процес" и "отпадане на общия надзор за законност по отношение на актове и действия на държавни органи".

Тъй като от ПП-ДБ обявиха на брифинг, че ще сезират изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов, от прокуратурата подчертават, че надзорът за законност на главния прокурор по чл. 126, ал. 2 от Конституцията има за обект единствено дейността на прокурорите, като това негово правомощие се упражнява в рамките на прокуратурата и има за предмет дейността на органите, които са му йерархически подчинени и на които е административен ръководител.

"Тази дейност е относима към осъществяването на основните задачи на прокуратурата по смисъла на чл. 127 от Конституцията, тоест само към онази дейност на прокурорите, чрез която се реализират пряко основните функции на прокуратурата като част от съдебната власт. Това следва и от решение № 13/26.07.2024 г. на Конституционния съд по к.д. № 1/2024 г. С оглед конституционните изменения от края на декември 2023 г. липсват нормативни основания адресат на сигнала на групата народни представители от коалиция „ПП-ДБ“ да е Прокуратурата на България и/или главният прокурор", заключават в позицията си от държавното обвинение.