И новият парламент тръгна по пътя на старите - не успя да избере до момента своя председател заради липса на мнозинство. Заседанието беше прекъснато и ще продължи отново в сряда, на 13 ноември, когато народните представители ще опитат отново да излъчат пръв сред равни.

Първия звънец на 51-вото Народно събрание удари доайенът сред депутатите - Силви Кирилов от ИТН.

Два часа след старта на новия парламент пленарната зала не избра председател нито на първия тур, нито на балотажа.

Издигнати бяха пет кандидатури от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, "Възраждане", БСП и ИТН. Досегашният председател на НС Рая Назарян от ГЕРБ събра най-много гласове и на двата тура, но тя бе подкрепена единствено от своята група с 68 "за". Срещу нейната номинация обаче гласуваха 121 парламентаристи, а 50 се въздържаха. 

Вижте още снимки ТУК>>

Именно изборът на Рая Назарян беше анонсиран от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов като тест за това дали той изобщо ще преговаря за съставяне на правителство с неговия мандат.

На балотажа с нея се яви Андрей Цеков от ГЕРБ, втори по резултат след първия тур, получи равен брой гласове с Назарян в подкрепа - от 68 депутати, но събра повече от вота "против" и "въздържал се" - съответно 86 и 85.

За Цеков гласуваха още от Алианса за права и свободи и от МЕЧ.

Снимка: БТА

От "Има такъв народ" предложиха, за да не се излага повече в очите на избирателите парламентът, да избере за свой председател временно най-възрастния - Силви Кирилов, който председателства и тържественото заседание. Поискаха и 30 минути почивка, която бе дадена, за да се съберат на Председателски съвет и да постигнат някакво разбирателство как да намерят изход от ситуацията. 

Силви Кирилов обяви прекъсване на първото заседание на 51-ия парламент до сряда

Снимка: БТА

След почивката Силви Кирилов съобщи, че политическите сили са постигнали консенсус за днес да спрат дотук и да възобновят пленарното заседание отново в сряда, 13 ноември, от 11:00 часа. Докато не бъде ударен звънецът, първото заседание на 51-вото НС продължава. То ще приключи, когато бъде избран неговият председател. 

Останалите номинации, които се явиха на първия тур, бяха Петър Петров от "Възраждане", Наталия Киселова от БСП и Николета Кузманова от ИТН. 

В словото си при откриването на заседанието Силви Кирилов предупреди, че сега, като никога, са очертани големи разделителни линии в обществото. 

Рая Назарян събра подкрепа само от ГЕРБ-СДС, за да се върне на поста парламентарен председател

Снимка: БТА

"Политическите отношения в страната са противоречиви, а в някои случаи и антагонистични. Доверието в политическите партии и държавните институции е в най-ниската си точка. Поставена е под съмнение демократичността на политическия процес", отбеляза най-възрастният народен представител, който по традиция открива първото заседание на новия парламент. 

Андрей Цеков също получи68 гласа "за" - равен брой заедно с Рая Назарян

Снимка: БТА

"Хората няма да простят на никого в тази зала разминаването с техните очаквания. Те искат да видят, че депутатите са част от тях и споделят, и решават техните проблеми. Те очакват радикални промени в името на нацията и държавата",предупреди Кирилов.

"Аз съм оптимист за възможностите на парламента да се справи спредизвикателствата. Това е възможно, ако партиите загърбят теснопартийните си интереси. Вярвам в здравия разум, който ще ни доведе до прагматични решения",завърши обръщението си депутатът от ИТН.

По неговото ръководство новите депутати положиха клетвата, прозвучаха химните на Република България и на Европейския съюз. Заклеха се 234 народни представители от общо 240 - колкото показа регистрацията на електронното табло. Сред тях беше и освободеният от ареста заради депутатския му имунитет Джейхан Ибрямов.

Джейхан Ибрямов също се закле като депутат

Снимка: БТА

Церемонията се проведе в присъствието на правителството, президента и вицепрезидента. Тук бяха и българският патриарх, главният мюфтия, представители на дипломатическия корпус и други официални лица, които винаги са гости на подобни церемонии.  

Председателстващият тържественото заседание се поздравява с президента и вицепрезидента

Снимка: БТА

От "ДПС - Ново начало" обаче напуснаха демонстративно пленарната зала по време на политическите декларации, за да се отправят навън, при демонстрантите от своята политическа сила. Така, когато дойде техният ред да произнесат слово с приоритетите на формацията за новия парламент, от формацията на Делян Пеевски пропуснаха, и думата беше дадена на БСП.

Депутатите от "ДПС - Ново начало" не пропуснаха декларацията от трибуната, а предпочетоха да отидат при протестиращите си симпатизанти, водени от Делян Пеевски

Снимка: БТА

ГЕРБ няма да подкрепи експертно или програмно правителство, не приема подмяна на вота

"Единствената формация, без която не може да има редовно правителство, е ГЕРБ-СДС. Готови сме на компромиси, но не и на подмяна на вота", обърна се Тома Биков към партиите от името на своята формация.

Тома Биков обяснява на пленарната зала, че редовен кабинет без ГЕРБ не може да има

Снимка: БТА

"Убедени сме, че политическата криза ще бъде задълбочена, ако вотът на избирателите бъде подменен и изберем временно правителство. Няма да се крием зад програмно, експертно или всякакъв друг вид управление. Такъв тип управление, в което отговорността ще бъде размита, само ще задълбочи кризата", категоричен беше той. Биков посочи, че само системните партии в НС и техните решения ще доведат до изход от политическата криза, а не натискът на улицата. 

На базата на подкрепата за кандидата на ГЕРБ за председател на НС ще предприемат действията си за решаване на политическата криза, повтори той позицията на партията си. 

Депутатите от 51-вото НС се заклеха

Снимка: БТА

ПП-ДБ ще работят с тези, показващи действия по приоритетите на коалицията

След Биков пред колегите си застана Николай Денков от ПП-ДБ, който обяви от парламентарната трибуна, че наред с известните и обсъждани проблеми се е появил нов и той е още по-голям.

"За първи път от 35 години демокрацията в България е поставена пред непосредствена опасност и трябва да се борим, за д я спасим. Нека да обобщя двете основни развития - на проведените избори видяхме безпрецедентен по мащаб контролиран вот, особено притеснителни са записите от видеокамерите в секциите. Последвалите реакции от страна на Пеевски и Борисов показват желание не просто да се омаловажи този проблем, а да ни принудят нас, народните представители и гражданите, да приемем масовото нарушаване на Изборния кодекс и честния изборен процес. Това няма да стане", категоричен беше Денков.

По думите му се наблюдава активирането на партии и групи, които се опитват да отменят основни права на гражданите.

Николай Денков

Снимка: БТА

Денков подчерта още, че ПП-ДБ ще работи за избор на председател на Народното събрание и на правителство, които показват с конкретни действия, че са готови да изпълнят приоритетите и задачите на коалицията. Следващ приоритет е програма за работа на Народното събрание с мерки, които спират разпада на институциите в България. 

"Възраждане" описа 4 сценария за изход от политическата криза и обвини посланиците, че мълчат за покупката на гласове

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов обяви, че има 4 сценария за развой от ситуацията - правителство на ГЕРБ, ПП-ДБ и още някой без ДПС, правителство с първите две политически сили без Пеевски. "Третият сценарий е за правителство без ГЕРБ и ДПС", посочи той и добави, че за такова има достатъчно депутати. "Четвъртият сценарий е да отидем на нови избори напролет", добави Костадинов. "Стабилно правителство без "Възраждане" не може да има. То може да бъде съставено, но няма да е стабилно", заключи лидерът на партията.

Той започна декларацията си с упрек към евроатлантическитепартньори, че са си затворили очите пред покупко-продажбата на над 1 милион гласове. "Покупко-продажбата се случи пред очите на нашите партньорите от ЕС. Защо така мълчите, ваши превъзходителства? Защо друг път се месите, а сега си мълчите? Може би защото истинската причина, че покупко-продажбата е утвърдена евроатлантическа практика", обърна се към представителите на посолствата в пленарната зала Костадинов.

Той обвини европартньорите, че за "системно извършвана от колониалните власти антиселекция" в управлението на страната. Той посочи, че "35 години стигат и е време за разплата".

Костадин Костадинов

Снимка: БТА

БСП призова политическите сили да отстъпят от партийния си егоизъм

Председателят на "БСП-Обединена левица" Атанас Зафиров призова политическите сили в Народното събрание да отстъпят от партийния си егоизъм и посочи три основни за левицата теми - корупцията и съдебната власт, промените в Конституцията и Украйна.

Има реална опасност от нови избори, но левицата не е част от този сценарий, посочи той в изявление от името на на "БСП-Обединена левица".

Снимка: БТА

Всички сте прави, застинали сте неотстъпчиво в правотата на собствената си истината, но вашата правота произтича от страха да не изгубите собствения си електорат, а не отчита българския интерес, обърна се в началото към останалите формации в парламента Зафиров. По думите му това се нарича партиен егоизъм и може да му се сложи край, ако политическите сили рискуват в името на общото.

По думите на Зафиров крачка назад и три напред, е съветът на лявото обединение за преодоляване на кризата.

Тримата първи в съдебната власт - шефовете на ВКС и ВАС, и главният прокурор

Снимка: БТА

Групата на Доган няма да подкрепи кабинет с участието или подкрепата на Делян Пеевски

От групата на Ахмед Доган - "Алианс за права и свободи" подкрепят декларацията на ПП-ДБ за създаване на "санитарен кордон" около Делян Пеевски, заяви Джевдет Чакъров. Той подчерта, че това е начин за възстановяване на законността и държавността. И затова "няма да подкрепим правителство с участието или с подкрепата на Ново начало", каза той. При всички други случаи от АПС са готови да преговарят за участие в кабинет и ще бъдат активни с предложения.

Едно от тях е създаването на временна комисия, която дапровери ролята на Пеевски за фалирането на КТБ, добави Чакъров. От АПС настояха още за спешно попълване на "домовата книга" в Конституцията.

"Спешно НС да стартира избора на омбудсман и зам.-омбудсман. Домовата книга да бъде попълнена, така че президентът да има възможност да избор, ако има евентуални предсрочни избори", заяви Джевдет Чакъров. "Ние ще подкрепим всяка инициатива, която цели повторно преброяване на бюлетините и касиране заради извършените пред цялото общество груби фалшификации", потвърди още съпредседателят на ДПС. 

Джевдет Чакъров заяви, че ще искат временна комисия, която да изясни ролята на Пеевски за фалита на КТБ

Снимка: БТА

ИТН ще предложи промени в Изборния кодекс, докато чака решението на КС за касирането на вота

От "Има такъв народ" потвърдиха позицията си за отмяна на изборните резултати заради мащабите на купения вот и добавиха, чедокато очакват решението на Конституционния съд, ще инициират промени в изборния кодекс за изчистване на "мъртвите души4от избирателните списъци.

"Изключително силно е усещането за липса на справедливост", каза Станислав Балабанов. По думите му изборите са показали, че трайно се е настанил поредният опит за овладяване на държавата на върха на копието, вместо свободата.

"Днес на дневен ред не са доходите, по-важно е кой е собственик на главния прокурор или кой ще го притежава. Не борбата с демографията е на дневен ред, а кой ще влезе в регулаторите. Днес не е важно решението, важен е ултиматумът. Хората в момента са отвън, защото в уж над 30-годишна демократична България беше направен опит купеният вот да заглуши законния", заяви депутатът от ИТН. "Ще направим всичко в този парламент да предложим промени в Изборния кодекс, за да изчистим мъртвите души от избирателните списъци", декларира той от името на ИТН.

Станислав Балабанов повтори позицията на ИТН за касиране на вота

Снимка: БТА

                                     МЕЧ продължава да настоява за пълна отмяна на изборните резултати

Лидерът на МЕЧ Радостин Василев повтори призива си за пълно касиране на вота "в името на справедливостта". Апела си той подкрепи, като изрецитира стихотворението на Дамян Дамянов "Към себе си". "Дори човек, загубил всичко, не бива да губи себе си и да продава душата си", разтълкува той посланието. И обобщи: "Ние загубихме 35 години, изживяхме заедно една фалшива демокрация". Народът смята, че политическата класа е срамна и позорна - народът е прав", установи лидерът на партията.

И той, като лидера на "Възраждане", упрекна посланиците, че мълчаливо наблюдават корупционния модел на управление в страната, според него, в продължение на 15 години. "Уважаеми партньори, вие, които постоянно говорите за борба с корупцията, сте безмълвни наблюдатели през последните 15 години и не правите нищо. Българският народ остава с убеждението, че вие покровителствате този модел", обърна се той към дипломатите в пленарната зала. 

Радостин Василев очерта три варианта пред 51-вия парламент - "максимално широка политическа коалиция срещу ГЕРБ и ДПС-тата", нови предсрочни избори и "нова порочна сглобка срещу българския народ". 

Радостин Василев рецитира стих на Дамян Дамянов

Снимка: БТА

Главната дилема днес извън церемонията и декларациите на политическите сили беше - ще бъде ли избран председател, за да може НС да започне работата си. 

Веднага след политическите декларации депутатите пристъпиха към номинациите и избора. 

ГЕРБ издигнаха досегашния председател на НС Рая Назарян и очакват изборът й да предреши дали ще правят опит за съставяне на правителство с преговори. От "Възраждане" предложиха своя съпартиец Петър Петров. ПП-ДБ номинираха в последния момент тази сутрин бившия министър на регионалното развитие Андрей Цеков.

Патриарх Даниил беше сред официалните гости

Снимка: БТА

"Ще подкрепим само номинация за председател, която би се ангажирала с приоритетите от нашата декларация", каза Николай Денков и посочи, че първата политическа сила не го е направила, поради което те лансират своя кандидатура.

ИТН предложи доцента по наказателно право от Софийския университет Николета Кузманова, а БСП - доцента по конституционно право Наталия Киселова. Тя събра подкрепа не само от социалистите, но и от депутатите на Ахмед Доган и Радостин Василев. Гласуването се състоя по азбучен ред. Кандидатурите на всички бяха отхвърлени, след като не събраха необходимото мнозинство. 

Служебният кабинет присъства на депутатската клетва

Снимка: БТА

Тържественото заседание на новия парламент беше съпътствано от седем протеста в центъра на столицата. 

Представителите на вероизповеданията сред гостите в пленарната зала

Снимка: БТА