Американският държавен секретар Антъни Блинкън изрази сериозно безпокойство от възможно присъствие на руската наемническа групировка "Вагнер" в Судан, където суданската армията на паравоенните Сили за бърза подкрепа водят в продължение вече на десет дни ожесточени боеве, отнели живота на стотици хора, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

"Имаме много сериозни опасения относно участието на групировката на Пригожин - групировката "Вагнер" - в Судан," каза Блинкън на съвместна пресконференция с кенийския си колега Алфред Мутуа, който разкритикува ролята на някои страни в Близкия Изток.

"От известно време сме обезпокоени от ролята, която играят някои от нашите приятели в Близкия изток, както и Русия и други, които подкрепят едната или другата страна", каза министърът на външните работи на Кения.

"Сега не е моментът да вземане на страна в конфликта", каза той, като помоли "външните сили да оставят Судан на мира". Мутуа не посочи конкретна страна.

От своя страна, Блинкън отбеляза, че групировката "Вагнер", която действа в Мали или Централноафриканската република (ЦАР), носи там "където отиде само смърт и разрушения".

Блинкън също така каза, че суданската армия и паравоенните Сили за бърза подкрепа (СБП) са договорили 72-часово спиране на огъня, което влиза в сила днес в полунощ, предаде ДПА

Американският първи дипломат допълни, че е насърчил двете враждуващи фракции изцяло да спазват това споразумение.

"За да подкрепят продължително спиране на огъня САЩ ще координират усилията си с регионалните и международните партньори. Ще продължим да работим със суданските враждуващи фракции и с нашите партньори за постигане на споделената цел за връщане към цивилно управление в Судан", каза Блинкън.

Досегашните споразумения за прекратяване на огъня в Судан бяха многократно нарушавани, посочва ДПА.

Докато чуждестранните правителства продължаваха да евакуират гражданите си от затъващия в хаос Судан, десетки хиляди суданци избягаха по суша в съседните страни, рискувайки живота си.

"Цивилни граждани бягат от районите, засегнати от сраженията, включително към Чад, Египет и Южен Судан", информира Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси. Хиляди бежанци се събират и на границата с Етиопия, допълват от службата.

Двамата най-могъщи генерали в Судан и техните части се борят за надмощие вече повече от седмица, при което загинаха стотици хора, припомня агенцията.

Фактическият президент Абдел Фатах Бурхан, който е и главнокомандващ на армията, се сражава срещу своя заместник Мохамед Хамдан Дагало, лидер на мощната паравоенна групировка Сили за бърза подкрепа (СБП). Двамата са начело на богатата на злато и петрол страна с население от около 46 млн. души от военния преврат през 2021 г. насам.

По данни на ООН от началото на конфликта са загинали най-малко 427 души, а 3700 са били ранени.