Между страните членки на ЕС има "голямо разделение" по въпроса дали помощта за възстановяване от коронавируса трябва да бъде предоставяна на държавите под формата на субсидии или заеми. Това заяви днес европейски представител, цитиран от Ройтерс, цитиран от БТА. 

Лидерите на страните ще имат утре видеоконференция, за да обсъдят как да подпомогнат растежа след пандемията от коронавируса.

Очаква се те да дадат принципно съгласие следващият дългосрочен бюджет на ЕС да бъде използван за създаване на Възстановителен фонд. Има обаче много оспорвани подробности, което означава, че вероятно няма да бъде постигнато окончателно споразумение.

"За някои държави членки е важно да има грантове или субсидии, а за други може само заеми. Има голямо разделение и трябва да намерим точния баланс", каза представителят, пожелал анонимност.

По думите му все още има разногласия по предложение на Европейската комисия да бъде изтеглен дълг, гарантиран с общия бюджет на блока, за да бъде съживен икономическият растеж на континента.

"Въпросът е какви инструменти да използваме за солидарност - еврооблигации или нещо друго", добави източникът, участващ в подготовката на срещата на върха. Според него допълнителни подробности, но не и окончателно решение, могат да се очакват през юни или юли.

Испанският премиер Педро Санчес заяви днес пред парламента, че очаква утре Европейският съвет да постигне първи консенсус по единния финансов отговор на пандемията, тъй като е належащо.

Испания е предложила създаването на фонд до 1,5 трилиона евро, финансиран от безсрочни облигации (т. нар. вечен дълг), припомня Ройтерс.

Вчера италианският министър-председател Джузепе Конте каза в Сената, че не вярва на утрешното си заседание лидерите от ЕС да стигнат до окончателно решение как да помогнат на икономиките в Европа да се възстановят от коронавирусната криза.

Той добави, че Италия няма да наложи вето на използването на спасителния фонд на еврозоната, тъй като други страни като Испания проявили интерес към това. Конте обаче подчерта, че за Италия това не е полезен инструмент. 

ЕС дава гаранция за инвестиционни проекти в образованието

Европейският инвестиционен фонд (ЕИФ) и Европейската комисия съобщиха, че предоставят гаранционен механизъм за подобряване на достъпа до финансиране за граждани и организации, които искат да инвестират в умения и образование.

Общо 50 милиона евро ще бъдат насочени към студенти и учещи, за дружества с инвестиции за повишаване квалификацията на своите служители, както и за организации, предоставящи образование и обучение. Целта на механизма е повече хора да намерят работа и Европа да бъде на водещо място в световното технологично развитие, се посочва в съобщението.

За начало механизмът ще осигури гаранция до 50 млн. евро, подкрепена от Европейския фонд за стратегически инвестиции, като задейства дългово финансиране за проекти с общ размер над 200 милиона евро. ЕИФ ще осигури безвъзмездна ограничена гаранция за първа "загуба" с определен праг (или насрещна гаранция) на подбрани финансови посредници, които съставят нови портфейли за дългово финансиране за студенти и дружества.

Предвижда се достъп до различни видове финансиране (заеми; разсрочени плащания; заеми, свързани с доходите) чрез специални финансови посредници, например финансови институции, университети и центрове за професионално обучение, ползващи гаранция от ЕС. Получателите на подкрепата ще разполагат с по-лесен достъп до финансиране при по-добри условия, се отбелязва в съобщението.

Целта е гаранцията занапред да бъде заложена в следващия бюджет на ЕС до 2027 година.

Европейските търговско-промишлени палати препоръчват съставяне на Европейска карта за възстановяване и План за действие

 

Европейските търговско-промишлени палати, базирайки се на опита на бизнеса от 43 страни, предлагат препоръки за съставяне на Европейска карта за възстановяване и План за действие, които да бъдат взети предвид на предстоящата утре, 23 април, дискусия на Европейския съвет. Това съобщи на интернет страницата си Българската търговско-промишлена палата /БТПП/.

Европейските търговско-промишлени палати са неотлъчно до своите членове за справянето с пандемията от COVID-19 и осъзнават отговорността, която поемат да им помогнат да се възстановят от драматичното забавяне на икономиката, посочват от Европалатите и изтъкват, че се очаква влиянието върху европейската икономика и общество да се усеща още години наред. Според тях ЕС трябва да изиграе основна роля при координиране на ефективна, последователна стратегия за икономическо възстановяване.

Препоръките на Европалатите са структурирани в няколко направления: финансиране на Плана за действие, увеличаване на ползите от единния пазар и дигитализацията, подкрепа за малките и средни предприятия за оцеляване и възстановяване, промотиране на глобална Европа, повишаване на уменията на работниците и служителите спрямо ситуацията, сключване на т.нар "Зелена сделка", която ще осигури бързо и устойчиво възстановяване.