Световните политици за Кисинджър: Артист в дипломацията, дълбок и необикновен човек
Съболезнования за кончината на дипломата изказаха Владимир Путин, Си Цзинпин, Олаф Шолц и още много държавници
Световни лидери изказаха днес съболезнованията си във връзка с кончината на бившия държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър, който почина в дома си в щата Кънектикът на 100 години.
Още по темата
В телеграма, адресирана до съпругата на топдипломата - Нанси, руският президент Владимир Путин нарича Кисинджър "мъдър и далновиден държавник".
"Името на Хенри Кисинджър е неразривно свързано с прагматичната външнополитическа линия, която в свое време даде възможност за намаляване на международното напрежение и за постигане на съветско-американски договорености от най-голяма важност, които допринесоха за укрепването на глобалната сигурност", се казва в телеграмата на руския президент.
"Много пъти съм имал възможност лично да общувам с този дълбок и необикновен човек и несъмнено оставам с най-светли спомени от него", изтъква Путин.
Кисинджър, който почина на 100-годишна възраст, беше привърженик на диалога между САЩ и Съветския съюз през 70-те години на миналия век, който доведе до сключването между двете суперсили от Студената война на първите големи споразумения за контрол над ядрените оръжия, отбелязват Ройтерс и БТА.
"Почина Хенри Кисинджър. Той дълги години вярно служи на страната си. Едновременно с това беше и прагматик, който взимаше предвид реалностите и не следваше сляпо каноните на американската външна политика. Сега в американското правителство и в западния свят няма и следа от такива хора. Почивай в мир", написа в "Екс" бившият руски президент Дмитрий Медведев.
Китайският президент Си Цзинпин изпрати днес до президента на САЩ Джо Байдън послание, в което изразява съболезнованията си за смъртта на американския дипломат Хенри Кисинджър, предаде Ройтерс, като се позова на китайското външно министерство.
Кисинджър, посетил Китай над 100 пъти, за последно се срещна със Си по време на изненадващото му пътуване до Пекин през юли. Ммного китайски жители пък изразиха скръбта си в социалните мрежи, написа БТА.
"Д-р Кисинджър бе добър стар приятел на китайския народ. Той е пионер и основоположник на китайско-американските отношения", каза говорителят на министерството Ван Вънбин по време на пресконференция. Кисинджър направи "исторически" принос за нормализирането на китайско-американските отношения и китайският народ ще го запомни с "искрената му отдаденост и важния принос", каза Ван.
Китайският премиер Ли Цян и министърът на външните работи Ван И също изпратиха съболезнованията си до семейството на Кисинджър, както и до държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън, добави Ван.
Кисинджър смяташе, че китайско-американските отношения са ключови за мира и развитието на двете страни, както и за останалия свят, допълни говорителят. "Китай и САЩ трябва да продължат стратегическата визия, политическия кураж и дипломатическата мъдрост на Кисинджър... и да насърчат здравото, стабилно и устойчиво развитие, заяви той.
Кисинджър, който заемаше поста държавен секретар и национален съветник по сигурността по време на президенствата на Ричард Никсън и Джералд Форд, посети Пекин за пръв път през 1971 г., с което проправи пътя за отварянето на американската дипломация към Китай.
Паметта му бе почетена от китайските държавни медии, както и от потребители в социалните мрежи.
"Общото впечатление за Кисинджър (в Китай) бе, че той е човекът в Америка, който разбира китайския народ", каза доцент Брайън Вон от Хонконгския университет. Кисинджър бе смятан за външен човек, който разбира нуждата на Китай да преодолее самоналожената си изолация през 60-те и 70-те години на 20-и век, добави той.
Германският канцлер Олаф Шолц отдаде почит на покойния Хенри Кисинджър - роден в Германия бежанец от Втората световна война, който бе държавен секретар на САЩ и бе влиятелен дипломатически посредник през втората половина на миналия век, предаде ДПА.
"Хенри Кисинджър формираше американската външна политика както малцина други. Неговият ангажимент с трансатлантическото приятелство между САЩ и Германия бе значителен и той винаги си остана близък със своята германска родина. Светът губи специален дипломат", написа Шолц в своя публикация в социалните мрежи.
Кисинджър е роден в еврейско семейство в град Фюрт, Бавария, на 27 май 1923 г. и рожденото му име е Хайнц Алфред Кисинджър, посочва ДПА. Той пристига в Ню Йорк заедно със семейството си, след като те бягат от нацистите през 1938 година. Тринадесет негови роднини са били убити по време на Холокоста.
Българският вицепремиер и външен министър Мария Габриел изказа съболезнования по повод кончината на Хенри Кисинджър.
"Хенри Кисинджър бе личност с изключителен аналитичен ум. Той представляваше цяла епоха в международните отношения", написа тя във Фейсбук. "Носител на Нобелова награда за мир, бивш държавен секретар и съветник по национална сигурност, Хенри Кисинджър оставя след себе си политическо и интелектуално наследство. От нас, поколенията, които продължаваме, ще зависи да черпим знания от труда му и утвърждаваме дипломацията като призвание и мисия. Поклон пред паметта му! ", написа още Габриел.
Трима бивши премиери на Великобритания - Дейвид Камерън, Тони Блеър и Борис Джонсън - отдадоха днес почит на Хенри Кисинджър, определяйки го като "велик държавник" и "артист в дипломатицията", предаде Франс прес.
"С дълбока тъга научих за смъртта на Хенри Кисинджър. И на 100-годишна възраст неговата мъдрост и ум бяха блестящи. Той беше велик държавник и дълбоко уважаван дипломат, който много ще ни липсва на международната арена", написа Дейвид Камерън, министър-председател от 2010 до 2016 г., в платформата "Екс".
Кисинджър, който бе противоречива фигура в американската дипломация, почина вчера на 100-годишна възраст. Той беше държавен секретар при президентите Ричард Никсън и Джералд Форд по време на Студената война.
"Хенри Кисинджър беше единствен по рода си. От първата ни среща през 1994 г., когато бях новият водач на лейбъристката опозиция и се опитвах да си изградя виждане за външната политика, до последния път, когато го посетих в Ню Йорк /.../ изпитвах страхопочитание към него", заяви Тони Блеър, министър-председател между 1997 и 2007 г. "Ако е възможно дипломацията на най-високо ниво да бъде форма на изкуство, то Хенри беше човек на изкуството", каза той в изявлението си.
Консерваторът Борис Джонсън, британски премиер от 2019 до 2022 г., нарече Кисинджър "колос на дипломацията". "С кончината на Хенри Кисинджър изгубихме един колос на дипломацията и стратегията за възстановяване на мира, написа той в "Екс".
Японският премиер Фумио Кишида отбеляза "значителния принос на американския дипломат за мира и стабилността" в Азия.
Френският президент Еманюел Макрон определи Кисинджър като "титанична фигура за историята, оказала трайно влияние върху своята епоха".
Украински представители изразиха днес уважението си към "интелектуалното наследство" на бившия държавен секретар на САЩ. В същото време те отбелязаха, че понякога той е бил противоречива личност, предаде Франс прес.
"Интелектуалното му наследство ще продължи да оказва влияние върху разбирането на дипломацията и на световния ред", заяви на английски език в "Екс" украинският външен министър Дмитро Кулеба.
Началникът на украинската президентска канцелария Андрий Ермак заяви, че е натъжен от кончината на Кисинджър.
"Той беше противоречива, но безспорно изключителна личност. Спомняме си за лидерската му роля и за ангажираността му с международното сътрудничество", каза Ермак.
Хенри Кисинджър дълго време се противопоставяше на присъединяването на Украйна към НАТО и дори предлагаше да бъде призната анексията на Крим от Русия през 2014 г., отбелязва АФП.
През януари обаче, близо година след като руските сили нахлуха в Украйна, той в крайна сметка заяви, че подкрепя присъединяването на страната към НАТО.
"Преди войната бях против членството на Украйна в НАТО, защото се страхувах, че то би провокирало точно този процес, който виждаме сега. Сега обаче, след като процесът стигна до това ниво, няма смисъл от една неутрална Украйна при тези условия", заяви Кисинджър.
С кончината му "Америка изгуби един от най-надеждните си и слушани гласове във външната политика", се казва в изявление на бившия американски президент Джордж Буш-младши, републиканец като дипломата ветеран. Фактът, че такъв човек, бежанец от нацистка Германия, е успял да стане ръководител на американската дипломация, "говори колкото за неговото величие, толкова и за величието на Америка", допълни Джордж Буш-младши.