Да очакваме ли взрив след срива?
Световната икономика започва да се възстановява, но икономистите са несигурни по отношение на прогнозите за окончателно излизане от кризата, отбелязва "Дойче Веле".
Доскоро икономистите бяха убедени, че страната ще излезе първа от кризата, тъй като възстановяването в Щатите върви по-бързо, отколкото в Европа. Но резултатите от второто тримесечие на 2009 г. демонстрират по-скоро отслабване на рецесията отколкото траен подем. Важен индикатор в това отношение е вътрешното потребление. Повечето водещи икономисти смятат, че потребителският стрес след кризата ще е толкова голям, че не само в САЩ, но и в Европа потребителите едва ли ще се върнат към предкризисните нива на консумация. Повод за скептицизъм е и слабостта на финансовата система, която остава раздробена от кризата.
Майкъл Муса, бивш главен икономист на МВФ и сътрудник в един от най-престижните световни икономически институти - „Петерсън” във Вашингтон - подчертава, че възстановяването ще зависи до голяма степен от износа, а той пък ще се определя от "апетита" на американския пазар за чужди стоки.
„Ръстът на американския внос започна да се забавя забележимо още през 2006 г. В края на миналата година той съвсем намаля и отчетливо повлия на ред държави. Германия, например, е особено зависима от износа. До голяма степен рецесията в Германия се дължи тъкмо на намалелия износ. Така че нейното възстановяване ще е особено зависимо от търсенето навън и от възможностите за износ”, казва Муса.
Колкото до Източна Европа, икономистите подчертават, че регионът също е изключително зависим от износа. Според редица прогнози, източноевропейските държави ще имат забавено възстановяване, което ще върви ръка за ръка с възстановяването на потребителското търсене на външните пазари.