Изпълняващият длъжността министър на отбраната на САЩ Патрик Шанахан не изключва възможността за изпращане на войски в Колумбия във връзка с политическата криза във Венецуела, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Защо в Колумбия

Патрик Шанахан заяви днес пред журналисти на пресконференция, че не е разговарял със съветника на Белия дом по националната сигурност Джон Болтън (на снимката) по въпроса с изпращането на войници в Колумбия. Шанахан отказа да коментира дали е провел други разговори на същата тема.

В бележника на Болтън, с който той се появи на вчерашна пресконференция за санкциите срещу Венецуела, бяха забелязани думите "5000 войници в Колумбия".

Американският президент Доналд Тръмп подкрепя лидера на венецуелската опозиция и председател на Националното събрание Хуан Гуаидо, който се самопровъзгласи за временно изпълняващ длъжността президент на Венецуела и така влезе в остра конфронтация с президента Николас Мадуро.

Колумбия има граница с Венецуела, дълга 2200 км. Колумбийските власти също обявиха, че подкрепят Гуайдо, припомня Асошиейтед прес.

Как реагираха в Москва

Кремъл предупреди, че евентуална военна намеса във Венецуела може да доведе до крайно негативни последици, предаде ТАСС.

"Колкото до военна намеса на трети страни, ние от самото начало казвахме, че ще има неизбежни, извънредно негативни последици от подобни необмислени действия", заяви пред журналисти Дмитрий Песков, прессекретарят на руския държавен глава.

Кремъл смята за незаконна, "с нищо неприкрита намеса" санкциите на САЩ срещу венецуелската петролодобивна компания "Петролеос де Венесуела", посочи той.

САЩ - санкции - Гуаидо

САЩ разрешиха на венецуелския опозиционен лидер Хуан Гуаидо да контролира определени авоари, държани от Банката за федерален резерв в Ню Йорк или други обезпечени от САЩ банки, заяви днес Държавният департамент, цитиран от Ройтерс.

Разрешението, дадено в петък, се отнася за определено имущество, държано в сметки на правителството на Венецуела или нейната централна банка.

"Това разрешение ще помогне на легитимното правителство на Венецуела да гарантира тези авоари в полза на венецуелския народ", каза говорителят на Държавния департамент Робърт Паладино.

На свой ред, в интервю за испаноезичната секция на Си Ен Ен, (излъчено днес с превод на английски), Хуан Гуаидо каза, че през януари контролираният от опозицията парламент на Венецуела е одобрил мярка, предвиждаща от чуждите страни да бъде поискано да гарантират, че венецуелските активи в чужбина няма да бъдат "разграбени" от президента Николас Мадуро.

Гуаидо заяви в интервюто, че санкциите на САЩ срещу венецуелската държавна петролна компания отговарят на отправено от депутатите искане да бъдат защитени националните активи в чужбина.

На 28 януари САЩ обявиха санкции срещу държавната петролна компания Петролеос де Венесуела и с това прекъснаха жизненоважен източник на приходи за изпадналата в тежко икономическо състояние страна, отбелязва Асошиейтед прес.

Москва отговори и на това предизвикателство. "Новите санкции на САЩ спрямо Венецуела "подкопават последните остатъци от доверие към международната валутно-финансова система, базирана върху ръководната роля на долара", изтъкна Сергей Лавров.

Удар по "президента"

Главният прокурор на Венецуела Тарек Сааб поиска от Върховния съд да забрани на председателя на Националното събрание Хуан Гуаидо да напуска страната и да замрази банковите му сметки, предаде Франс прес. Исканията са във връзка със започнало разследване срещу Гуаидо за действия срещу правителството на Венецуела.

Сааб не поясни какви точно са престъпленията, в които е обвинен Хуан Гуаидо. Главният прокурор заяви, че обвиненията са свързани с безредиците, причинени от решението на Гуайдо да се самопровъзгласи за временно изпълняващ длъжността президент на Венецуела.