Външният министър на Северна Македония Никола Димитров ще участва днес на среща на Северноатлантическия съвет във формат министри на външните работи, което ще бъде първото участие на страната в заседание на алианса като пълноправна членка, съобщава в. "Слободен печат" и БТА.


След официалното приемане на страната в НАТО на 27 март тази година и след церемонията по издигането на знамето й пред централата на НАТО предстоящата среща е първата, в която външният министър ще участва активно в дискусията по приоритетни въпроси и дейности на алианса.

Обявявайки годишната среща, която ще се осъществи чрез видеоконферентна връзка, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза, че на нея Северна Македония ще бъде приветствана като най-новата членка на алианса.

Очаква се главна тема на срещата да бъде координацията на помощта в борбата с пандемията от коронавирус и мерките, които НАТО ще предприеме по време на кризата.

Какво ни чака след здравно-икономическия шок, пита в. "Вечер". Най-голям удар от кризата, предизвикана от коронавируса, Северна Македония ще почувства през второто тримесечие на годината, а министерството на финансите има три основни сценария (благоприятен, неблагоприятен и най-неблагоприятен) за справяне с последиците от епидемията в икономиката, казва министърът на финансите Нина Ангеловска.

При благоприятния сценарий е предвиден спад с 20 процента на приходите в бюджета в сравнение с предвидените, което би означавало намаляване на приходите с около 700 милиона евро. При втория сценарий спадът в приходите ще бъде около 30 процента, а при третия - с 40 процента.

"Важно е да сме готови за най-лошото и разбира се, да предприемаме мерки да се случи най-доброто", казва Ангеловска.

Забраняват се нови назначения в държавния сектор, освен за назначаване на нови кадри в здравеопазването и други сектори, ангажирани в справянето с епидемията от коронавирус, съобщава в. "Нова Македония".

Това е едно от новите решения на правителството в условията на епидемията. Кабинетът е решил да не стопира вече започнатите процедури за назначения, за които е получено съгласие от министерството на финансите, но да не се започват нови процедури.

До края на годината се забранява и покупката на мебели, оборудване и автомобили в държавния сектор, освен ако не са нужни за справяне с епидемията. Правителството задължава всички държавни предприятия да ограничат разходите си за тази година, посочва още вестникът.