Руската църква заплашва да скъса с Константинопол
Решението ще бъде взето на на 15 октомври в Минск
Руската православна църква ще трябва да скъса евхаристичните си отношения с Константинополската патриаршия заради отцепването на Украинската православна църква, каза в Москва днес Александър Волков - говорител на руския патриарх Кирил, цитиран от Интерфакс и Ройтерс.
По-рано днес синодът в Истанбул подкрепи украинското искане за независима, автокефална църква, и сне анатемата от патриарх Филарет, който се надява да оглави независимата украинска църква.
Константинополската патриаршия фактически встъпи в канонични отношения с разколниците, снемайки анатемата от лидера на неканоничната украинска църква на митрополит Филарет, заяви пред ТАСС шефът на синодалния отдел на Руската православна църква, който отговаря за отношенията на РПЦ с обществото и медиите Владимир Легойда.
"Константинопол фактически заявява, че влиза в каноническо общуване с разколниците и с лице, отлъчено от църквата. Свещеният Синод на РПЦ на своето предстоящо заседание на 15 октомври в Минск ще даде оценка на тези действия", каза той.
След тридневното си заседание в Истанбул Синодът на Константинополската патриаршия заяви, че "Вселенската патриаршия пристъпва към предоставяне на автокефалия на църквата на Украйна". Той реши да отмени решението от 1686 г. за преминаване на Киевската митрополия под юрисдикцията на Московската патриаршия и възстанови ставропигията на Вселенския патриарх в Киев (статут на подчинение непосредствено на патриарха), предаде ТАСС.
Синодът разгледа също жалбата срещу анатемата на главата на Киевската патриаршия Филарет Денисенко и срещу предстоятеля на Украинската автокефална православна църква Макарий Малетич и възстанови "свещеническото им звание".
Във връзка с приетите решения Константинополската патриаршия призова "да се избягва присвояването на църкви, манастири и други обекти, а също всякакви други актове на насилие в Украйна".
Главата на Киевската патриаршия Филарет обяви, че смята в близките дни да свика Архиерейски събор с участието както на Киевската патриаршия, така и на представители на Украинската автокефална църква с митрополит Макарий и на Украинската православна църква към Московската патриаршия. "Това ще бъде обединяващ събор, който ще избере общ патриарх", добави той, цитиран от ТАСС.
След това щял да дойде томосът (писмото) на Вселенския патриарх за предоставяне автокефалност на Украйна.
След издаването на томоса процесът на обединение с епархиите и манастирите на Московската патриаршия ще продължи. "Обединението ще става изключително на доброволни начала, без насилие, - обеща той. - На нас не са ни нужни нито архиереи, нито духовенство, които да се бунтуват вътре в църквата."
Според Филарет "създаването на единна поместна църква не означава, че на територията на Украйна не може да съществува и друга църква, в частност руска, защото онези украински епархии, които не се присъединят към единната поместна църква, няма да имат право да се наричат Украинска православна църква, но ще имат право да съществуват и ще се наричат Руска църква".