Съобщението на ГЕРБ, че прекратяват преговорите за съставяне на правителство, изненада преговарящите партии, въпреки че по-рано днес са имали среща по съставянето на коалиционно споразумение.

Преговорните екипи на ГЕРБ-СДС, ДБ, "БСП-Обединена левица" и ИТН разговаряха през последните дни в сградата на Народното събрание. Вчера бе съобщено, че четирите формации са работили по формулирането на точките в споразумението за управление и механизмите за вземане на решения. Изненадващо в късния следобед днес от ГЕРБ публикуваха пост във фейсбук страницата си, че прекратява преговорите за съставяне на кабинет.

ГЕРБ-СДС благодари за участието в преговорите на екипите на БСП - Обединена левица и ИТН и за конструктивния тон от тяхна страна.

От "Демократична България" заявиха, че са научили от медиите тази новина и се изненадаха от реакцията на ГЕРБ.

"Днес в 16.20 часа завърши поредната среща от преговорите между ГЕРБ-СДС, "Демократична България", БСП-ОЛ и ИТН. На този етап споразумението за съвместно управление не е завършено, макар да е в много напреднал стадий", съобщиха на страницата си в фейсбук "Демократична България".

"За "Демократична България" въпросът за личността на премиера и персоналния състав на правителството винаги е бил под условие на завършено споразумение и провеждане на лидерска среща. Тази позиция беше изрично потвърдена за пореден път от нас на днешната среща, както и позицията ни за непартийна, взаимноприемлива фигура на премиера", посочват още от ДБ.

От БСП също бяха изненади от съобщението на ГЕРБ за прекратяване на преговорите за кабинет.

"Демократична България" не приемат кандидатурата на Росен Желязков за премиер, това знам от колегите преди малко. Знам, че щеше да има срещи. Сега получихме съобщение, че прекратяват преговорите", каза пред журналисти Манол Генов, заместник-председател на парламентарната група на "БСП-Обединена левица" и част от преговорния екип на формацията.

На въпрос отиваме ли на нови избори, той каза: "Аз не знам каква друга вероятност вие предполагате, но при прекратяване на преговорите от страна на ГЕРБ, защото те като мандатоносител бяха водещи в тези преговори".

От "Има такъв народ" към този момент не са коментирали информацията, че преговорите за формиране на редовно правителство се прекратяват.

Според Конституцията президентът, след консултации с парламентарните групи, трябва да възложи на кандидата за премиер, посочен от най-голямата по численост парламентарна група, да състави правителство. Когато в 7-дневен срок той не успее да предложи състав на Министерския съвет, държавният глава трябва да възложи това на посочен от втората по численост парламентарна група кандидат за министър-председател. Ако и в този случай не бъде предложен състав на Министерския съвет, президентът в срока по предходната алинея възлага на някоя следваща парламентарна група да посочи кандидат за министър-председател, пише в Конституцията. Ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът, след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател, назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок. За служебен министър-председател се назначава измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.

На 10 декември държавният глава даде начало на конституционната процедура на консултации с парламентарно представените политически сили, преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на правителство.

Официалните преговори за редовна власт започнаха в седмицата преди Коледа - на 16 декември. ГЕРБ-СДС припозна за свои партньори и изпрати покани до "Демократична България", без "Продължаваме промяната", "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ" в търсене на допирни точки. Разговорите бяха по теми между експерти на съответните формации, а лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поиска повече време от президента Румен Радев, преди той да връчи първия проучвателен мандат за съставяне на кабинет.

На 20 декември, преди ваканцията за коледните и новогодишните празници, от ГЕРБ-СДС и "Демократична България" обявиха, че са постигнали съгласие да се работи по проект на споразумение за съвместно управление, отразяващо резултатите от проведените до момента срещи по сектори, антикорупционните приоритети и мерките за реформа в правосъдната система. След постигане на съгласие по споразумението започнаха разговори и с "БСП-Обединена левица" и ИТН.