Папските абдикации
Малко са прецедентите на оттегляне от папския пост в историята на Римокатолическата църква, припомня италианският в. "Кориере дела сера", цитиран от БТА. Изданието направи справка след внезапното оповестяване на решението на папа Бенедикт XVI да се оттегли от поста си в края на февруари.
Целестин V става папа на 5 юли 1294 г., когато е на близо 80 години. Озовавал се обаче сред интриги и заплетен в паяжина от сложни политически и икономически интереси, той решава да се оттегли от поста си пет месеца след избирането си - на 13 декември 1294 г. Умира малко след това в условията на принудителна изолация в замъка Фумоне, в Лацио. Данте Алигиери го нарича онзи, който от страхливост се отказва от най-висшето.
Днес обаче за Целестин Пети се говори като за човек с изключителна вяра и храброст. Той е сочен за пример за смирение и съобразителност.
Вторият случай, който историята си спомня, е този на Григорий XII, избран за папа на 19 декември 1406 г. и заемал поста до 4 юли 1415. Той е венецианец по произход и като папа се опитва да сложи край на разделението в Католическата църква, на така наречения папски схизъм, при който има двама папи, единият от които в Рим, а другият в Авиньон. Но опитите му са напразни. Това го принуждава да се оттегли от поста си. Умира през 1417 г.
Освен тези две абдикации от папския пост сред прецедентите могат да се включат и още няколко случая.
Архивни документи, църковни източници и близки твърдят, че папа Пий XII (1876-1958) е написал поверителен документ, в който казва, че ако бъде похитен от нацистите по заповед на Хитлер, то църквата трябва да гледа на него като на папа в оставка. Твърди се, че той е знаел за такъв заговор срещу него.
Папа Климент Първи изоставя поста в полза на Еварист, тъй като е бил арестуван от тогавашните власти и пратен в изгнание. В първата половина на трети век се повтаря същият сценарий с папа Понтиан, който е пратен в изгнание. На негово място е избран Антер.
През март 537 г. Силверий се оттегля на прага на смъртта в полза на Вигилий. За папа Мартин Първи (VII век) се твърди, че е дал мълчаливо съгласие за това, докато се намира в заточение, на негово място да бъде избран тихомълком друг папа - Евгений Първи.
Труден за разгадаване е случаят с папа Бенедикт Девети. Първо той е свален в полза на Силвестър Трети. После обаче е върнат на папския пост, но се твърди, че след това той буквално го е продал на Григорий Шести. Последният е набеден в корупция и търговия с църковно влияние и е освободен от поста след като признава вината си, посочва италианското издание.