Властите на щата Вашингтон обявиха, че са започнали ново разследване на смъртта на чернокож по време на ареста му през март. Подобно на случая с Джордж Флойд в Минеаполис, породил вълна от протести в страната и по света, и в случая в щата Вашингтон задържаният се оплаквал, че не може да диша и после починал, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Решението за ново разследване е взето от от губернатора демократ на щата - Джей Инсли. До него се е стигнало след разпространение на видеозапис, направен от охранителна камера на частно лице. На нея се вижда как 33-годишният Мануел Елис е с белезници и казва на полицаите по време на ареста си на 3 март, че не може да диша, като се обръща към тях с думата "Господине". Кадри от ареста са били заснети с телефон и от минувачка.

Адвокатът на семейството на Елис разказа, че от записа става ясно, че той се е борил за глътка въздух, като същевременно се е опитвал да се държи уважително в последните мигове от живота си.

"Това е знак, че той не е бил агресивен, както твърдеше полицията", допълни юристът.

Елис е починал от спиране на дихателната дейност заради физически натиск, според аутопсията, която обаче уточнява, че в организма му е имало и метамфетамини и че той е имал и сърдечно заболяване.

Четирима полицаи са замесени в случая и миналата седмица кметът на град Такома каза, че те трябва да бъдат уволнени и съдени. Засега те са в в отпуска.

Според полицаите Елис опитал да отвори вратите на кола, в която имало хора. Според тях последвала физическа разправа и полицаите трябвало да го хванат, за да не буйства.

 

Вандалски прояви в САЩ срещу три статуи на Христофор Колумб

Паметник на Христофор Колумб в Ричмънд, в американския щат Вирджиния, беше съборен от протестиращи, запален и накрая хвърлен в езеро, предаде Асошиейтед прес.

Това се случи по-малко от два часа, след като демонстрантите се събраха в градски парк и скандираха за сваляне на монумента.

След събарянето на паметника на негово място беше поставена табела с надпис "Колумб представлява геноцид". Самият монумент беше запален и изтъркалян в езеро в парка.

Вандалска проява имаше и срещу статуя на Христофор Колумб в Бостън, която беше "обезглавена", предаде Франс прес.

По случая е започнало разследване, но никой не е арестуван на този етап, пояснява полицията. Властите на града обявиха, че ще демонтират скулптурата, останала без глава.

Статуята се е намирала в парка, носещ името на мореплавателя и в миналото на няколко пъти е била обект на вандалски прояви заради полемиката в последните години в САЩ относно ролята на Колумб.

В Маями статуя на мореплавателя, намираща се в парк, беше намазана с червена боя и върху нея бяха изписани: Животът на чернокожите е от знамение и "Джордж Флойд".

Мореплавателят от Генуа дълго време беше представян като откривател на Америка, но сега често пъти е смятан за една от фигурите на геноцида срещу индианците и коренното население като цяло. Десетки градове замениха честването през октомври на Деня на Колумб, който от 1937 г. беше федерален празник, с ден в памет на местните народи. Но нито Бостън, нито Ню Йорк, където има големи общности от италиански произход, не се отказаха от честването на Деня на Христофор Колумб.

Председателката на Камарата на представителите на американския Конгрес, демократката Нанси Пелоси, призова да се махнат всички статуи на военни и ръководни представители на Конфедерацията, намиращи се в сградата на парламента, предадоха световните агенции.

Става дума за 11 статуи, които, според Пелоси, отдават почит на омразата, а не на наследството.

Председателката на Камарата на представителите е отправила предложението си в писмо до лидерите на комисия в Конгреса, която отговаря за статуите, изложени в сградата. Призивът на Пелоси дойде след като статуи на представители на Конфедерацията станаха обект на вандалски прояви в САЩ във вълната от протести срещу расизма и полицейското насилие, избухнали след смъртта на цветнокожия Джордж Флойд по време на полицейски арест.

Леброн Джеймс създаде "Повече от гласуване"

Междувременно баскетболната звезда ЛеБрон Джеймс обяви създаването заедно с други спортисти на асоциация за насърчаване на вота на чернокожите американци с приближаването на президентските избори през ноември, предаде Франс прес.

"Сега е моментът да се променят най-накрая нещата", каза баскетболистът.

Асоциацията е кръстена "Повече от гласуване" и цели да насърчи афроамериканците да се запишат в избирателните списъци и да гласуват масово на изборите на 3 ноември. Асоциацията си е поставила за цел и да се бори срещу всичко, което може да попречи на чернокожите избиратели да гласуват.

ЛеБрон Джеймс е известен с политическата си ангажираност и беше заявил подкрепа за демократката Хилари Клинтън за президентските избори преди четири години, когато тя се конкурираше с Доналд Тръмп.

Подобно на много звезди от американския баскетбол и ЛеБрон Джеймс изрази възмущение от смъртта на цветнокожия Джордж Флойд, починал от задушаване, след като бял полицай притискал коляното си към врата му.

Същевременно американската Футболна федерация обяви, че е отменила правило, забраняващо на играчите от националните отбори да коленичат по време на изсвирването на националния химн. Според Федерацията забраната илюстрира неспособността да се откликне на безпокойствата на чернокожите, предаде Франс прес.

Забраната беше въведена през 2017 г., след като звездата от женския национален отбор Меган Рапино коленичи на химна по време на международен мач. Така тя се присъедини към протестно движение срещу полицейското насилие спрямо цветнокожите, подето от звездата на американския футбол Колин Каперник. Той също коленичи по време на изсвирването на химна на САЩ в знак на протест срещу расовата дискриминация.

"Стана ясно, че тази политика е погрешна и може да навреди на важното послание на движението "Животът на чернокожите е от значение", призна Федерацията относно въведената и сега отменена забрана. "Достатъчно слушахме, по-специално нашите играчи, за да разберем и признаем действителния и значим опит на чернокожите и на другите малцинствени общности в нашата страна. Ние се извиняваме пред нашите играчи, по-специално нашите чернокожи играчи, пред персонала, феновете и всички, които поддържат изкореняването на расизма", се допълва в изявление на Федерацията.