Служители на федералните служби за сигурност проверяват дали стрелецът, който в събота, 6 май, уби осем души в търговски център в Далас, се е интересувал от идеологията на за върховенство на бялата раса, като се опитват да открият мотив за нападението, заяви служител на правоприлагащите органи пред Асошиейтед прес, като предупреди, че разследването е в начален етап.

Тексаският департамент за обществена безопасност идентифицира 33-годишния Маурисио Гарсия като предполагаемия извършител на убийството. Той беше смъртоносно прострелян в събота от полицай, който случайно се намирал в близост до мястото на нападението.

Федералните агенти преглеждат акаунти в социалните мрежи, които според тях е използвал Маурисио Гарсия, и постове, които изразяват интерес към неонацистки и расистки възгледи, каза служителят, пожелал анонимност, който няма право да обсъжда публично подробности от разследването.

Когато е бил убит от полицията, Гарсия е носел на гърдите си емблема с надпис "RWDS" ("Right Wing Death Squad") - акроним на фразата "Десен отряд на смъртта", популярна сред десните екстремисти и групите, вярващи в превъзходството на бялата раса, каза служителят.

Освен прегледа на постовете в социалните медии федералните агенти са разпитали членове на семейството и познати на Гарсия, за да изяснят идеологическите му убеждения, добави служителят. Преглеждат се и финансови документи, онлайн публикации и други електронни медии.

Началникът на полицията на град Алън Брайън Харви е отказал снощи да отговори на въпросите на АП, като каза за разследването: "Всъщност нямаме много информация".

Служител на органите на реда заяви, че следователите претърсват мотел в Далас близо до междущатска магистрала, където Гарсия е бил отседнал. Според него полицията е открила на мястото на инцидента множество оръжия, включително пушка тип АР-15 и пистолет.

Какво означва емблемата "RWDS"

"RWDS" се вижда през последните години върху дрехите на някои членове на крайнодесни екстремистки групи по време на шествия или протести, особено в дните преди бунта на 6 януари 2021 г. в Капитолия, припомня американското издание The Daily Beast.

На 12 декември 2020 г. няколко членове на "Горди момчета" (Proud Boys), определяни като група на омразата, носеха шапки и емблеми "RWDS", докато се събираха на Freedom Plaza във Вашингтон, окръг Колумбия, за да чуят речта на привърженика на идеята за бялото превъзходство Ник Фуентес, писа "Ню Йоркър".

На друг митинг няколко дни по-късно, според неправителствена организация за правни грижи на бедните (Southern Poverty Law Center - SPLC), повече "горди момчета" са били забелязани да носят акронима на тактическите си жилетки, докато горят банер Black Lives Matter.

През 2021 г. The Daily Beast съобщи, че американски морски пехотинец на активна служба, който е бил свързан с частна чат група, наричаща себе си "Десен отряд на смъртта", е бил под федерално разследване за предполагаем заговор за нападение срещу Националния комитет на Демократическата партия с експлозиви, ракетни установки, и автоматични пушки.

Фразата също така изглежда е част от странния набор от мемета, предпочитани от бели националисти и крайнодесни провокативни, екстремистки настроени личности, особено онлайн и главно мъже - edgelords), като SLPC съобщава, че потребителите на вече несъществуващата платформа r/The_Donald (subreddit, където участниците създаваха дискусии и интернет мемета в подкрепа на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп - б.р.) често са обсъждали преминаване към "пълен RWDS", като са фантазирали насилие на расова и религиозна основа.

Още през 2018 г. беше съобщено, че "Горди момчета" се появяват на митинги, носейки "RWDS" на ръкавите на тениски, с демонстративен, крайнодесен мем във връзка с чилийския диктатор ген. Аугусто Пиночет: "Пиночет не направи нищо лошо." Фразата, според The Intercept, препраща към "програма за изтребление".

Пореден призив на Байдън срещу оръжията

Президентът Джо Байдън призова вчера отново Конгреса да забрани автоматичните оръжия, ден след стрелба в мол в Тексас.

"Отново призовавам Конгреса да приеме законодателство, забраняващо автоматичните оръжия и пълнителите с голям капацитет. Призовавам за въвеждане на проверки на съдебното и психиатрично миналото. За изискване за безопасно съхранение (на оръжия). За прекратяване недосегаемостта на производителите на оръжия", каза в изявление американският президент, цитиран от АФП.

"Ще го подпиша веднага", каза Байдън.

"Имаме нужда от повече действия и по-бързи, за да спасим животи", допълни той.

Призивът на Джо Байдън едва ли ще доведе до забрана на подобни оръжия от Конгреса. Републиканците, които контролират Камарата на представителите, са яростни противници на подобна идея, посочва АФП.

Атака срещу имигранти в Тексас

Междувременно седем души бяха убити вчера, след като автомобил се вряза в автобусна спирка пред център за настаняване на мигранти в Баунсвил, щата Тексас. Шофьорът на колата е задържан и се намира в болница, съобщиха местни телевизии.

Инцидентът е станал в 8:30 ч. местно време близо до центъра "Озанам", където са настанени мигранти и бездомници, съобщиха телевизии Си Би Ес и Ен Би Си, цитирайки лейтенант Мартин Сандовал от местното полицейско управление.

Сред убитите има мигранти, допълни полицейският служител пред телевизия "Фокс нюз".

Граничният град Браунсвил е едно от местата в САЩ, където пристигат потоци от мигранти от съседно Месксико, посочва Ройтерс.