Седем партии преминават изборния праг за влизане в парламента на Румъния, показват официалните данни на Постоянния изборен орган след централизиране на над 99 процента от протоколите от гласуването в страната, съобщават местните медии.

Социалдемократическата партия (СДП) и националистическият Алианс за обединение на румънците (AUR) заемат първите две места, следвани от центристката Национално-либерална партия (НЛП). Следва реформисткият Съюз за спасение на Румъния (ССР), националистическата партия SOS Румъния, Демократичният съюз на унгарците в Румъния (ДСУР) и Партия на младите хора (POT), информира БТА.

Управляващата Социалдемократическа партия (СДП), макар да остава първа политическа сила, е отчела "най-ниския резултат в историята си" - 22,2%, според публикуваните до момента неокончателни резултати, отбелязва изданието Джи4Медия. Напомня се, че на предишните парламентарни избори през 2020 г. партията получи 29% от гласовете.

В Камарата на депутатите разпределението на гласовете е следното: СДП - 22,27 процента, AUR - 17,86 процента, НЛП - 13,42 процента, ССР - 12,18 процента, SOS - 7,21 процента, ДСУР - 6,42 процента и POT - 6,34 процента. В Сената гласовете се разпределят по следния начин: СДП - 22,63 процента, AUR - 18,16 процента, НЛП - 14,40 процента, ССР - 12,08 процента, SOS - 7,62 процента, ДСУР - 6,47 процента и POT - 6,27 процента.

Предпочитанията на румънците от диаспората са за Алианс за обединение на румънците (AUR) и Съюз за спасение на Румъния (ССР), отбелязва телевизия Диджи 24.

При обработка на над 84 на сто от протоколите от гласуването в чужбина AUR получава 25,66 процента, ССР - 21,57 процента, SOS - 16,22 процента, POT - 13,69 процента, НЛП - 7,47 процента. За СДП са гласували едва 3,17 процента от румънските граждани, живеещи в чужбина, според резултати, цитирани от сайт "Хотнюз".

Трите националистически парти AUR, SOS и новата партия POT заедно събират над 55 процента от вота в чужбина. Избирателната активност до 21:00 часа, когато бяха затворени избирателните секции в страната, е 52,33 процента, отбелязва сайтът.

Като "категорична победа на крайната десница" и "победа на ТикТок" определя резултатите от парламентарните избори в Румъния известният политолог Кристиан Първулеску, цитиран от сайта News.ro. Според политическия анализатор възходът на крайната десница показва, че Румъния е загубила "хибридната война" срещу конспирационизма и социалните мрежи.

Парламентарните избори в Румъния се състояха седмица след първия кръг на президентските избори, на който изненадващо победи крайнодесният независим кандидат Калин Джорджеску. На второ място се класира кандидатката на десноцентристкия опозиционен Съюз за спасение на Румъния (ССР) Елена Ласкони, която успя да изпревари премира и досегашен лидер на Социалдемократическата партия Марчел Чолаку, който остана трети.

Двама от кандидатите за президентските избори обаче подадоха контестации в Конституционния съд, който отхвърли едната от тях като закъсняла, а другата прие за обсъждане. Съдът разпореди да се извърши повторно преброяване на гласовете от първия кръг на изборите, а по-късно днес се очаква да се произнесе по искането за анулиране на вота от 24 ноември.

Според политолога Първулеску на втория кръг на президентските избори всичко ще зависи от индикациите за вот на СДП. Социалдемократите остават най-голямата партия в парламента и след вчерашния вот, а премиерът Марчел Чолаку, който подаде оставка от ръководството на партията, след като не успя да се класира на балотажа на президентските избори, все още не е заявил категорично кого подкрепя на втория тур.

Снимка: AP Photo/Vadim Ghirda/БТА

Коментирайки резултатите от вчерашния парламентарен вот след обявяването на екзитполовете, политологът заяви, че "това е категорична победа на крайната десница, която успява да постигне между 30 и 40 процента от мандатите и да стане важна политическа сила. Това е победа на ТикТок, защото една партия, за която никой на знаеше - Партията на младите хора (POT), изглежда влиза в парламента. Същевременно има относителна съпротива на системните партии, които успяха да се мобилизират", отчита той, цитиран от БТА.

"Но дори и така, избирателите на СДП са близо до екстремистите. Много от тях живеят в същата конспирационистка атмосфера, защото не става дума за национална идентичност, а за конспирационизъм и социални мрежи. Може някои да мислят, че е нещо друго, но става дума за социалните мрежи и хибридната война, която беше загубена категорично от Румъния. И не знам дали ще може да бъде спечелена отново някога. Значи, ние се намираме в по-тежка ситуация от Украйна. У нас спечелиха войната без да изстрелят и един куршум. Защото я спечелиха в съзнанието на хората. И това се вижда много ясно", подчертава Първулеску.