Двама от кандидатите, участвали в първия кръг на президентските избори в Румъния, внесоха днес жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите, съобщава телевизия Диджи 24 и БТА.

Става въпрос за Себастиан Константин Попеску, кандидат на партия Нова Румъния, и Кристиан Терхеш, кандидат на Румънската национално-консервативна партия, се посочва в сайта на Конституционния съд.

В контестацията, внесена от Себастиан Попеску, се твърди, че резултатът от изборите на 24 ноември е бил определен чрез "измама", извършена от кандидата Калин Джорджеску, който "измами електората чрез масирана кампания в онлайн средата, в която се представяше като месия, който се бори с голи ръце и без никакви пари за кампания", посочва Диджи 24.

В жалбата се посочва, че независимият кандидат Калин Джорджеску е нарушил закона за финансирането на предизборната кампания, като е скрил източниците си на финансиране и е подвел електората. "Представяше се за коректен и честен кандидат, докато нарушаваше изборния закон чрез нелегално финансиране на цялата предизборна кампания, като получаваше подкрепа извън границите на страната - от държавни единици, целящи дестабилизация на Румъния", пише Себастиан Попеску в жалбата.

Той подчертава, че според официалния доклад на Постоянния изборен орган Джорджеску е отчел "нула леи" разходи за цялата кампания, въпреки че е осъществил "широкомащабна кампания чрез онлайн материали, успявайки да събере над 2,1 милиона гласа, което очевидно включва значителни логистични и финансови ресурси". Попеску твърди също, че независимият кандидат е прибегнал към "манипулация на румънците чрез използване на техники за дезинфромация" и използване на ферми за ботове/тролове, изкуствен интелект и други средства".

В жалбата му се посочва още, че "мащабите на гледаемостта на видеоклиповете в ТикТок на Калин Джорджеску не може да бъдат постигнати само чрез инфлуенсъри и чрез платени и необявени реклами, а става дума за пряка подкрепа от компанията ТикТок със седалище в Китай". "Това означава, че този индивид има масивна външна подкрепа, което означава сериозна намеса на чужда сила във вътрешните избори на Румъния - един атентат срещу националната сигурност", подчертава Попеску.

Конституционният съд на Румъния не може да потвърди като валидни изборите от 24 ноември 2024 г. при тези условия, тъй като би участвал в изборната измама, която би засегнала по непоправим начин териториалната цялост на Румъния и националната сигурност, се посочва още в жалбата.

Що се отнася до жалбата на Кристиан Терхеш, в нея се посочва, че представителите на опозиционния Съюз за спасение на Румъния (ССР) са продължили агитацията и след като това е било забранено от закона, както и че са регистрирани редица нередности по отношение на гласовете, дадени за Лудовик Орбан - кандидатът на партия "Силата на десницата", който се оттегли от надпреварата около седмица преди вота, но името му остана в бюлетините, предаде Аджерпрес.

Терхеш смята, че това е повлияло на начина на подреждане на кандидатите, класирани на второ и трето място - председателката на ССР Елена Ласкони и премиерът социалдемократ Марчел Чолаку. При оттеглянето си Орбан призова своите поддръжници да подкрепят Елена Ласкони, а гласовете на онези, които са посочили неговото име в бюлетината, се смятат за невалидни. Според Терхеш в редица протоколи гласовете за Орбан са били прехвърляни "с химикалка" към кандидатката Елена Ласкони.

Според съобщение на съда двете контестации ще бъдат разгледани от Конституционния съд утре, информира Диджи 24.

Терхеш и Попеску участваха в първия тур на президентските избори на 24 ноември, като и двамата получиха под 1 процент от гласовете, отбелязва румънската редакция на Свободна Европа.

Според резултатите, обявени в понеделник от Постоянния изборен орган след обработката на всички протоколи от изборите, независимият кандидат Калин Джорджеску получава 22,94 процента от действителните гласове, а на второ място се класира председателката на Съюза за спасение на Румъния (ССР) Елена Ласкони с 19,18 процента от гласовете.