Самарас, чиято партия спечели най-много гласове на вчерашния парламентарен вот в Гърция, макар едва 19%, бе първият политически лидер, на когото държавният глава възложи да състави кабинет, предаде БНР.
Консерваторите обявиха, че категорично не желаят сътрудничество с неонацистите от "Златна зора" и предложиха сформиране на "Правителство на националното спасение” с участието на леви и десни партии, които изразяват европейски възгледи. Получиха подкрепа от социалистите от ПАСОК, но тя не бе достатъчна.

Самарас е аргументирал пред президента решението си с невъзможността да сформира коалиционно правителство. "Направихме всичко, което бе възможно, но се оказа, че няма как да съставим кабинет. Затова върнах мандата", обяви той, цитиран от БТА. 

Сега мандат за съставяне на кабинет трябва да бъде връчен на радикалната левица СИРИЗА, която истана на второ място по брой на спечелените депутатски мандати. Очаква се президентът Папуляс да се срещне с лидера на СИРИЗА Алексис Ципрас във вторник в 13 часа местно време.
По-рано радикалната левица отхвърли предложението да участва в кабинет, оглавяван от консерваторите. "Не може да има правителство на националното спасение", заяви Ципрас в реч, предавана по телевизията. По думите му, подписите по заемите от Европейския съюз и Международния валутен фонд (МВФ) не са спасение, а трагедия.
Радикалите настояват ЕС трябва да опрости всички дългове на Гърция.

СИРИЗА ще опита да формира своя собствена коалиция. "Ще изчерпим всички възможности да постигнем споразумение, основно със силите вляво", каза още Ципрас.

Трети по брой спечелени гласове останаха социалистите от ПАСОК.
Комунистическата партия отпада като евентуален партньор, защото гръцките комунисти искат излизане от еврозоната.
При неуспешни опити до десет дни за създаване на правителство в Атина, ще се проведат нови парламентарни избори в рамките на месец.

Междувременно МВФ заяви, че очаква сформирането на правителство в Гърция, за да може да продължи изпълнението на програмата си за финансова помощ на Атина, предаде АФП.  "Очакваме с интерес да можем да установим контакт с новото правителство", заяви говорителката на МВФ Кони Лотце, уточнявайки, че дотогава няма да има друг коментар.

По-рано анализатори коментираха, че е много вероятно Гърция да излезе от еврозоната, защото едва ли ще успее да състави кабинет, който да продължи политиката на рестрикции. Заговори се дори за връщане на драхмата.